Technologia SolarEdge – jeszcze więcej możliwości

Technologia SolarEdge – jeszcze więcej możliwości
Fot. Corab

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych staje się coraz bardziej popularne. Pozyskiwanie prądu ze słońca (inaczej fotowoltaika) nigdy jeszcze nie cieszyła się takim powodzeniem.

Widać wyraźny przyrost zarówno w przypadku mikroinstalacji jak i dużych inwestycji farmowych. Warto już na etapie planowania świadomie wybrać komponenty instalacji.

Jak to działa instalacja fotowoltaiczna?

REKLAMA

Moduły fotowoltaiczne pobierają promienie słoneczne i zmieniają ją w prąd stały. Falownik ma za zadanie zamienić prąd stały na zmienny, czyli taki, który wykorzystujemy w naszych domach. Część energii wykorzystujemy na bieżąco, a część wysyłamy do sieci energetycznej. Wtedy, kiedy produkujemy za mało energii resztę pobieramy z sieci.

Szczególnie ważne przy planowaniu takiej inwestycji są trzy aspekty: wybór firmy instalacyjnej, poprawne obliczenie mocy instalacji oraz wybór komponentów.

Wybór właściwych komponentów ma znaczenie!

Kierujemy się najczęściej ceną, marką, gwarancją i dodatkowymi funkcjami. Jeśli szukamy urządzenia, które pozwoli na większe uzyski i zapewni większe bezpieczeństwo warto wziąć pod uwagę urządzenia SolarEdge.

Technologia ta opiera się przede wszystkim na falowniku i optymalizatorach mocy zamontowanych przy modułach. Pozwala to na optymalizację mocy każdego modułu oraz monitorowanie jego pracy.

Na rynku pojawiły się również moduły z wbudowanym optymalizatorem mocy. Doskonałym przykładem jest Ja Solar JAP6(SE)-60/270/4BB. Zastosowanie takiego rozwiązania nie tylko gwarantuje trwałość połączeń, ale również znacząco skraca czas montażu instalacji.

REKLAMA

Cechy i zalety technologii SolarEdge:

1. Większy uzysk więcej energii.

Najsłabszy moduł obniża moc pozostałych w przypadku zacienienia, zabrudzeń czy awarii. SolarEdge uporało się z tym problemem, dzięki zastosowaniu optymalizatorów mocy. Każdy moduł pracuje indywidualnie i nie wpływa na pracę pozostałych. Pozwala to na uzyskanie większej produkcji mocy niż w przypadku tradycyjnych falowników.

2. Pełne wykorzystanie powierzchni dachu

SE optymalnie wykorzystuje powierzchnię dachu, co jest szczególnie ważne w przypadku tych bardziej skomplikowanych. Pozwala na zastosowanie różnych długości szeregów modułów, przy czym minimalna liczba wynosi 6 modułów, a maksymalna moc może wynosić do 5250 W – bez konieczności stosowania łańcuchów modułów o tych samych długościach. Ponadto umożliwia późniejszą rozbudowę instalacji o właściwie dowolne moduły.

3. Monitoring z poziomu każdego modułu

Bezpłatny portal do monitorowania z dowolnego urządzenia dostępny przez 25 lat. Obserwacja instalacji pozwala na szybszą reakcję w razie awarii oraz zmniejszenie kosztów konserwacji przez cały okres użytkowania.

4. Zwiększone bezpieczeństwo

W przypadku wyłączenia falownika funkcja SafeDC obniża napięcie w instalacji do poziomu bezpiecznego.

artykuł sponsorowany