Ceny w aukcjach dla fotowoltaiki we Francji nadal spadają

Ceny energii w ostatniej aukcji przeznaczonej dla naziemnych farm fotowoltaicznych w Niemczech pierwszy raz wzrosły. Tymczasem w drugim z europejskich państw, które konsekwentnie i systematycznie wdraża aukcje dla odnawialnych źródeł energii, czyli we Francji, w ostatniej aukcji dla naziemnej fotowoltaiki po raz kolejny odnotowano spadek zaoferowanych cen za energię.
W ostatniej niemieckiej aukcji dla fotowoltaiki, którą rozstrzygnęła w czerwcu federalna agencja Bundesnetzagentur, złożono 59 ofert na łączną moc 360 MW, a kontraktami na zakup energii po cenach zaproponowanych przez inwestorów objęto finalnie 28 ofert na łączną moc 183 MW.
Przeciętna cena tych ofert wyniosła 45,9 EUR/MWh i była – po raz pierwszy w historii niemieckich aukcji dla fotowoltaiki – wyższa niż średnia cena odnotowana we wcześniejszej aukcji (43,3 EUR/MWh).
Tymczasem Francuzi w ostatniej aukcji dla naziemnej fotowoltaiki obronili się przed podobnym trendem i po raz kolejny osiągnęli obniżkę zwycięskich ofert w stosunku do poprzednich aukcji.
W wyniku aukcji, której wyniki podał francuski rząd, zatwierdzono gwarantowane ceny aż dla 103 projektów o łącznej mocy 720 MW. Zakwalifikowano projekty naziemne, ale także planowane na zadaszeniach parkingów.
Przeciętna cena wygranych ofert wyniosła 58,2 EUR/MWh i była niższa o 5 proc. w stosunku do średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji dla tej samej kategorii projektów, którą przeprowadzono w lutym br. (61,6 EUR/MWh).
Średnia cena w ostatniej aukcji w przypadku większych, naziemnych projektów o mocy 5-30 MW była jeszcze niższa i wyniosła 52 EUR/MWh. Przy relatywnie dużej liczbie nagrodzonych projektów widać więc różnicę w kosztach między większymi i mniejszymi projektami PV, która przekłada się na ceny zgłaszane przez inwestorów.
Aukcja została przeprowadzona dla trzech grup projektów. Pierwsza dotyczy wspomnianego przedziału 5-30 MW, w drugiej ujęto projekty o mocy 0,5-5 MW, a w trzeciej instalacje fotowoltaiczne o mocy 0,5-10 MW na zadaszeniach parkingów, tzw. carportach.
Wśród wygranych ostatniej aukcji jest francuski koncern energetyczny Engie, który zabezpieczył gwarancję ceny energii dla 10 projektów o mocach wynoszących przeciętnie ok. 10 MW. Największy z projektów Engie liczy 26,5 MW.
Plany inwestycji w fotowoltaikę ma także drugi największy francuski koncern energetyczny EDF, który zapowiedział, że zbuduje elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 GW.
Natomiast francuski koncern paliwowy Total wraz z przejęciem firmy Direct Energie ostatnio zwiększył swoją aktywność w obszarze wytwarzania energii odnawialnej, przejmując instalacje OZE o mocy 550 MW. Dodatkowo Total przejął realizowane we Francji projekty OZE na łączną moc 2 GW.
Wcześniej Total budował elektrownie fotowoltaiczne za pośrednictwem spółki Total Eren, utworzonej po przejęciu w ubiegłym roku niemal 1/4 udziałów francuskiego dewelopera Eren Re, który zarządza elektrowniami o łącznej mocy 650 MW, a w ciągu 5 lat ma zwiększyć swój potencjał OZE do 3 GW.
Rozwojowi fotowoltaiki we Francji mają sprzyjać aukcje wdrażane konsekwentnie przez Paryż. Cel to budowa elektrowni PV o mocy 10 GW do roku 2020 oraz 20 GW do roku 2023.
Obecnie potencjał fotowoltaiki we Francji przekracza już 8 GW. W ubiegłym roku Francuzi uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o mocy 875 MW, a rok wcześniej oddano do użytku około 587 MW.
W dwóch kolejnych aukcjach dla naziemnej fotowoltaiki Paryż ma udostępnić potencjał po 850 MW.
Francuzi przymierzają się także do budowy największego w Europie parku fotowoltaicznego, który miałby osiągnąć łączną moc ok. 1,2 GW, czyli 4 razy większą niż moc obecnie największej farmy fotowoltaicznej na Starym Kontynencie, która znajduje się zresztą w pobliżu francuskiej miejscowości Cestas koło Bordeaux.
Gigantyczny projekt realizowany w departamencie Lot-et-Garonne jest obecnie na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych, a poszczególne etapy mają realizować m.in. EDF, Neoen (właściciel wielkiej elektrowni fotowoltaicznej w Cestas), Engie i Total.
Francuzi prowadzą też aukcje dla mniejszych, dachowych instalacji fotowoltaicznych. W ostatniej takiej aukcji średnia cena w przypadku 392 projektów objętych rządowymi gwarancjami sprzedaży energii wyniosła 80,8 EUR/MWh, podczas gdy we wcześniejszej aukcji, którą francuskie władze zorganizowały w styczniu, średnia cena wyniosła 85 EUR/MWh.
W tym roku we Francji przeprowadzono też osobną aukcję dla projektów fotowoltaicznych kwalifikowanych jako innowacyjne – m.in. pływających elektrowni PV czy systemów wykorzystujących innowacyjne oprogramowanie w celu zwiększenia uzysków energii lub np. moduły dwustronne. Wsparciem objęto 50 projektów, a średnia cena, po jakiej będzie sprzedawana energia, wyniesie 80,7 EUR/MWh.
Jeszcze w 2018 r. Francuzi mają przeprowadzić kolejną, specjalną aukcję dla fotowoltaiki na łączną mocy 300 MW, która ma powstać na terenie zamykanej elektrowni jądrowej w Fessenheim przy granicy z Niemcami.
Obecnie potencjał wszystkich źródeł OZE we Francji zbliża się do poziomu 48,7 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano w roku 2017.
Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2016 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16 proc.
gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.