BOŚ zaczyna kredytować inwestycje w farmy fotowoltaiczne (wideo)

BOŚ zaczyna kredytować inwestycje w farmy fotowoltaiczne (wideo)
Anna Żyła, główny ekolog BOŚ. Fot. Gramwzielone.pl (C)

Po doprecyzowaniu w ostatniej nowelizacji ustawy o OZE zasad przyznawania pomocy publicznej Bank Ochrony Środowiska zaczyna kredytować pierwsze farmy fotowoltaiczne realizowane w systemie aukcyjnym. BOŚ podejmuje też rozmowy z inwestorami, którzy dopiero szykują się do aukcji.

Jak mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Anna Żyła, do czasu wejścia w życie ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii banki nie wchodziły w finansowanie inwestycji w systemie aukcyjnym – mimo uzyskanych przez inwestorów gwarancji sprzedaży energii po stałej cenie na okres 15 lat.

Problemem były głównie niejasności związane z zasadami udzielania pomocy publicznej w systemie aukcyjnym i łączenia pomocy inwestycyjnej – uzyskanej np. w formie unijnej dotacji – z gwarantowaną w mechanizmie aukcyjnym pomocą operacyjną, przyznawaną jako dopłata do ceny energii wyznaczanej przez rynek.

REKLAMA

Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie w lipcu br., wyjaśniła te wątpliwości do tego stopnia, że sektor finansowy zainteresował się finansowaniem projektów realizowanych w ramach systemu aukcyjnego.

Jednym z banków, które aktywnie włączyły się w udzielanie kredytów na inwestycje realizowane w tym mechanizmie rozliczeń jest Bank Ochrony Środowiska, co potwierdza w rozmowie z Gramwzielone.pl główny ekolog BOŚ Anna Żyła.

Bank Ochrony Środowiska wszedł w tej chwili w finansowanie projektów aukcyjnych. Mamy już wydane pierwsze decyzje kredytowe i kolejne wnioski w procesie kredytowania – mówi Anna Żyła.

Rozmowy BOŚ z inwestorami mają dotyczyć także refinansowania inwestycji, które mają powstać dzięki aukcjom przeprowadzonym do tej pory, ale BOŚ odnotowuje również pierwsze wnioski od inwestorów, którzy chcą przystąpić do kolejnych aukcji.

REKLAMA

Komentarze, które pojawiały się na rynku, że banki nie chcą wejść w ten system, dotyczyły aukcji z roku 2016 i 2017. Do czasu nowelizacji ustawy było tam zbyt wiele ryzyk prawnych. Na dzisiaj wiemy, że ustawa nie jest jeszcze w 100-procentach doskonała i druga nowelizacja, którą rozpoczęło Ministerstwo Energii, jest jak najbardziej pożądana. Natomiast wydaje się, że te najbardziej kluczowe ryzyka zostały wyeliminowane – wskazuje Anna Żyła.  

Wszelkie ryzyka wynikające z otoczenia regulacyjnego mogą podwyższać koszty kapitału, pogarszając warunki, na których bank będzie skłonny rozpocząć współpracę z inwestorem.

Niepewność prawna – to, że coś wymaga dointerpretowania – wpływa niestety z punktu widzenia inwestora na podwyższenie kosztu kapitału. Bank musi to ryzyko wycenić – dodaje przedstawicielka Banku Ochrony Środowiska.

Rozmowa z Anną Żyłą, główną ekolog Banku Ochrony Środowiska:

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.