Engie uruchamia wielką elektrownię słoneczną CSP

Engie uruchamia wielką elektrownię słoneczną CSP
Fot. Engie

Francuski koncern energetyczny zbudował w RPA jedną z największych na świecie termalnych elektrowni słonecznych w technologii tzw. Concentrated Solar Power (CSP), która w przeciwieństwie do fotowoltaiki daje możliwość zmagazynowania energii i oddania jej do sieci np. po zachodzie słońca.

W elektrowni słonecznej CSP o mocy 100 MW, która powstała w Republice Południowej Afryki, rzędy parabolicznych luster nagrzewają ciecz, która po zamianie w parę napędza turbinę produkującą energię elektryczną, przy czym ta technologia daje możliwość zmagazynowania części ciepła i wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej w późniejszym terminie.

Instalacja CSP wykonana przez francuski koncern, dla którego jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja, zajmuje teren 4,5 km2 i składa się z 384 tys. luster

REKLAMA

System ma oferować możliwość dostarczania energii elektrycznej jeszcze przez ok. 4,5 godziny po zachodzie słońca.

Engie wylicza, że termalna elektrownia słoneczna ma produkować energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania około 179 tys. gospodarstw domowych w południowoafrykańskim dystrykcie John Taolo Gaetsewe.

Ponadto w okresie 20 lat funkcjonowanie tej instalacji ma oznaczać ograniczenie emisji CO2 o około 6 mln ton.

W projekt zaangażowane są, oprócz francuskiego koncernu posiadającego 48,5 proc. udziałów, także m.in. holenderski bank FMO oraz niemiecka firma DEG. Rolę głównego wykonawcy pełniła hiszpańska firma Liciastar – konsorcjum firm z udziałem Acciony.

REKLAMA

Elektrownia CSP zwiększy potencjał odnawialnych źródeł energii, w których udziały w RPA posiada Engie. Składają się na niego jeszcze farma wiatrowa o mocy 94 MW, a także dwie elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 21 MW.

Aktywny również na polskim rynku energetyki odnawialnej, francuski koncern energetyczny systematycznie zwiększa swoje zaangażowanie w rynek OZE. Engie zapewnia, że do 2021 r. zrealizuje projekty wiatrowe na łączną moc 3 GW oraz fotowoltaiczne na 2,2 GW.

Francuski koncern inwestował wcześniej w OZE także w Polsce. W naszym kraju posiada farmy wiatrowe Dąbrowice (35,75 MW), Pągów (51 MW), Wartkowo (30,75 MW) oraz Jarogniew-Mołtowo (20 MW).

Niewątpliwie jedną z ciekawszych inwestycji w OZE, w które zaangażowani są Francuzi, jest powstający w Hiszpanii projekt farmy wiatrowej o mocy 300 MW, z którym nie wiążą się żadne subsydia i preferencje ze strony rządu. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsze farmy wiatrowe w UE powstaną bez subsydiów.

Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), średnie ceny energii słonecznej, ze sterowalnych, dających zdolność przechowywania nadwyżek energii elektrowni słonecznych typu CSP, wynoszą w najlepiej nasłonecznionych częściach świata około 0,07 USD/kWh, czyli ok. 0,27 PLN/kWh.

W Europie takie inwestycje realizowano wcześniej w Hiszpanii, ale także mniejsze instalacje CSP uruchomiono w Danii. Więcej na ten temat: W Danii uruchomiono elektrownię słoneczną CSP.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.