Moduły fotowoltaiczne o sprawności 29 proc.

Moduły fotowoltaiczne o sprawności 29 proc.
Fot. Ecole Polytechnique Federale de Lausanne

Technologia skoncentrowanej fotowoltaiki mimo dużo wyższych sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną na razie nie doczekała się zbyt wielu komercyjnych zastosowań. Przeszkoda to wyższy koszt produkcji modułów z warstwą soczewek koncentrujących promienie słoneczne na ogniwie. Wdrożenie konkurencyjnej kosztowo technologii CPV zapowiadają teraz Szwajcarzy.

Dotychczasowy brak szerszej komercjalizacji technologii skoncentrowanej fotowoltaiki (Concentrated Photovoltaics, CPV) nie zniechęcił naukowców z prestiżowej, mającej duże osiągnięcia w obszarze fotowoltaiki szwajcarskiej uczelni Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL).

Startup Insolight utworzony przez inżynierów ze szwajcarskiej uczelni pochwalił się opracowaniem modułów fotowoltaicznych CPV o sprawności bliskiej 30 proc.

REKLAMA

Dwa lata temu Insolight opracował moduły charakteryzujące się sprawnością nawet 36 proc. Jednak prace mające na celu standaryzację i przygotowujące do seryjnej produkcji doprowadziły do zmniejszenia sprawności do 29 proc. – i tak nieosiągalnej na razie dla tradycyjnej, dominującej obecnie na rynku technologii fotowoltaicznej.

Taki wynik miał zostać potwierdzony w badaniach przeprowadzonych przez będący częścią uniwersytetu w Madrycie instytut IES-UPM.

Insolight podkreśla przy tym, że sprawności w przypadku stosowanych na rynku, tradycyjnych modułów PV zwiększyły się przeciętnie tylko o 3,5 pkt proc. od ubiegłej dekady.

W modułach opracowanych przez spin-off z EPFL zastosowano ogniwa o wysokiej sprawności, stosowane z uwagi na wysoki koszt na razie głównie w satelitach. Utrzymanie relatywnie niskiego kosztu zastosowania takich ogniw w modułach opracowanych przez Szwajcarów ma umożliwić ograniczenie ilości potrzebnych ogniw i skupianie na nich do 100 razy więcej światła słonecznego – dzięki zastosowaniu warstwy szkła zawierającego soczewki skupiające światło na pojedynczych ogniwach.

REKLAMA

W efekcie zastosowane wysokosprawne ogniwa mają zajmować tylko 0,5 proc. powierzchni całego modułu fotowoltaicznego.

Dodatkowo szwajcarska firma zastosowała w swoich modułach mechanizm poruszający modułami, które mogą w ograniczonym zakresie podążać za słońcem, co pozwala na osiąganie jeszcze wyższych uzysków energii.

Szwajcarzy zapewniają, że opracowana przez nich technologia jest gotowa do komercjalizacji i masowej produkcji, a ponadto możliwe ma być zastosowanie opracowanego przez nich szkła zawierającego soczewki na tradycyjnych modułach, w już zrealizowanych instalacjach.

Na ile opracowana przez szwajcarską firmę technologia jest już konkurencyjna kosztowo z tradycyjnymi modułami fotowoltaicznymi?

Szwajcarska spółka nie podaje kosztów swoich modułów, jednak Laurent Coulot, jeden z twórców firmy, zapewnia w komunikacie cytowanym przez EPFL, że zastosowanie technologii Insolight umożliwia szybszy zwrot z inwestycji w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

Insolight zakłada obecnie, że pierwsze moduły będą dostępne na rynku za trzy lata.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.