Jakie mogą być skutki wprowadzenia ceł na import chińskich paneli do Unii Europejskiej?

Jakie mogą być skutki wprowadzenia ceł na import chińskich paneli do Unii Europejskiej?
foto: Yingli Green press

{więcej}Najnowszy raport Alliance for Affordable Solar Energy (AFASE) wskazuje na negatywne skutki wprowdzenia ceł na import do Unii Europejskiej chińskich modułów fotowoltaicznych.

Sprawą ceł na import paneli fotowoltaicznych z Chin zajmuje się Komisja Europejskaj na wniosek grupy europejskich producentów. Pierwsze rozstrzygnięcia mogą zapaść już w najbliższych miesiącach. Zdaniem europejskich producentów paneli fotowoltaicznych zrzeszonych w grupie EU ProSun chińscy producenci korzystają z niezgodnego z regułami wolnego rynku wsparcia chińskich władz, dzięki czemu mogą oferować swoje produkty po cenach poniżej kosztów produkcji i w ten sposób przyczyniają się do upadku przemysłu fotowoltaicznego w Unii Europejskiej. 

Tymczasem raport AFASE wskazuje, że nałożenie ceł na chińskie panele może prowadzić do wielu negatywnych skutków dla europejskiego przemysłu PV i inwestorów budujących instalacje fotowoltaiczne. Zdaniem AFASE, nałożenie ceł w wysokości do 60% na importowane do Unii chińskie panele spowodowałoby likwidację około 242 tysięcy miejsc pracy w europejskiej branży PV tylko w pierwszych trzech latach po nałożeniu ceł.  

REKLAMA

W przypadku, gdyby wielkość ceł wyniosła średnio 20%, pracę w europejskim sektorze PV w pierwszym roku straciłoby natomiast 115 tys. osób, a jego straty w tym czasie wyniosłyby 4,7 mld euro. 

REKLAMA

AFASE wskazuje przykład Wielkiej Brytanii, w której około 80% montowanych paneli pochodzi z Chin. Nałożenie ceł w wysokości 60% sprawiłoby – zdaniem AFASE, że pracę na Wyspach straciłoby około 31,5 tys. osób zatrudnionych w brytyjskim sektorze PV, a jego straty wyniosłyby z tego powodu około 1,18 mld euro tylko w pierwszym roku po uruchomieniu ceł. 

– Nałożenie ceł przełoży się na znaczący spadek popytu na panele fotowoltaiczne, a więc i na usługi firm instalatorskich i serwisowych. Z drugiej strony sprawi także, iż zmniejszy się popyt na komponenty i surowce importowane z Europy przez producentów paneli w Chinach – informuje AFESE. 

Zdaniem EU ProSun, Unia Europejska powinna nałożyć na import chińskich paneli cła antydumpingowe w wysokości 120%. Organizacja opowiadająca się za nałożeniem ceł na chińskie panele wskazuje przykład USA, które nałożyły cła na chińskie panele w ubiegłym roku i w których – jej zdaniem – nie zaobserwowano negatywnych skutków wskazywanych przez AFASE. 

– Do analizy AFASE należy podchodzić bardzo sceptycznie. Według niej zatrudnienie w europejskiej branży PV zależy głównie od chińskiego dumpingu. To jak mówienie, że Tour de France zależy od Lance’a Armstronga i dopingu – skomentował wyniki badań AFASE Milan Nitzchke, szef EU ProSun. 
gramwzielone.pl