Rumunia ograniczy wsparcie dla operatorów farm fotowoltaicznych. Dlaczego?

Rumunia ograniczy wsparcie dla operatorów farm fotowoltaicznych. Dlaczego?
foto: Belectric press

{więcej}Rumuński urząd regulacji energetyki (ANRE) poinformował o planach obniżenia dopłat dla operatorów farm fotowoltaicznych. 

Rumunia to w tym roku jeden z najatrakcyjniejszych rynków dla deweloperów farm fotowoltaicznych – ze względu na hojny system dopłat do produkcji energii słonecznej. Operatorzy farm fotowoltaicznych za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę energii otrzymują tam 6 zielonych certyfikatów, podczas gdy operatorom farm wiatrowych przysługują dwa certyfikaty.

Cena zielonych certyfikatów w Rumunii – podobnie jak w Polsce – jest kształtowana przez popyt i podaż, niemniej jednak nie może spaść poniżej granicy ok. 28 €/MWh i przekroczyć poziomu niewiele ponad 50 €/MWh. Zielone certyfikaty przysługują tam przez 15 lat. 

REKLAMA
REKLAMA

Rumuński system zielonych certyfikatów jest dla branży PV na tyle atrakcyjny, że przyciąga wielu zagranicznych inwestorów – w tym czołowych deweloperów farm PV z Niemiec (m.in. Conergy) czy Portugalii (EDP Renovaveis, Martifer Solar). 

Jak informuje Reuters, obecnie w Rumunii działa około 70 MW systemów fotowoltaicznych, ale potencjał realizowanych projektów to około 320 MW. Jeszcze szybciej rozwija się rumuński rynek energetyki wiatrowej, którego zainstalowany potencjał wynosi już ponad 1600 MW. 

Atrakcyjne wsparcie dla właścicieli farm fotowoltaicznych w Rumunii może jednak wkrótce zostać ograniczone, co zasygnalizował ANRE. Powodem mogą być ceny energii, które wzrosły w ostatnim czasie o 10%, z czego 4 punkty procentowe to efekt wzrostu kosztów systemu zielonych certyfikatów. Władze w Bukareszcie mogą ograniczyć wsparcie dla energetyki odnawialnej – w celu ograniczenia wzrostu cen energii – zwłaszcza majac na uwadze sytuację w sąsiedniej Bułgarii, w której wzrost cen prądu doprowadził do masowych protestów społecznych. 

ANRE poinformował o planach ograniczenia wsparcia dla nowych farm PV od 1 stycznia 2014 roku. Wstępnie liczba certyfikatów przyznawanych operatorom instalacji fotowoltaicznych ma zostać ograniczona po tym terminie o 1 certyfikat za każdą MWh. Według szacunków rumuńskiego regulatora, system dopłat do zielonej energii w Rumunii może kosztować w ciągu 10 lat około 10 mld euro. 
gramwzielone.pl