Decyzja środowiskowa na sieci dla morskich wiatraków Polenergii

Decyzja środowiskowa na sieci dla morskich wiatraków Polenergii
Fot. Equinor

Dzisiaj gdański RDOŚ wydał decyzję środowiskową w zakresie projektu budowy infrastruktury przesyłowej mającej obsługiwać morską farmę wiatrową, którą chcą postawić wspólnie Polenergia oraz norweski koncern paliwowy Equinor (ex-Statoil).

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała spółce MFW Bałtyk III (wcześniej Polenergia Bałtyk III) należącej do Polenergii i firmy Wind Power AS należącej do Equinor decyzję środowiskową dla projektu budowy morskiej infrastruktury, którą będzie przesyłana energia produkowana przez morską farmę wiatrową o docelowej mocy 1,4 GW.

Polenergia i Equinor – na razie jako jedyne podmioty w Polsce – dysponują już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla morskich farm wiatrowych, które maja budować spółki celowe MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o.

REKLAMA

Ponadto ostatnio projekty Polenergii i Equinor związane z budową farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim otrzymały dodatkowe warunki przyłączeniowe. Oznacza to możliwość zwiększenia łącznej mocy farm rozwijanych przez spółki MFW Bałtyk II sp. z o.o., MFW Bałtyk III sp. z o.o. oraz Polenergia Bałtyk I S.A., łącznie do 3 GW.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą zlokalizowane na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim. Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.

REKLAMA

Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych Polenergii ma nastąpić do 2025 roku. Termin rozpoczęcia budowy jest jednak uzależniony od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego, którego założenia Ministerstwo Energii powinno przedstawić w tym roku.

Zainteresowanie budową infrastruktury przesyłowej dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku lub przejęciem linii przesyłowych zbudowanych wcześniej przez inwestorów, sygnalizowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

redakcja@gramwzielone.pl


 

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.