Coraz mniej projektów wiatrowych w Niemczech

Kolejna aukcja potwierdziła spowolnienie inwestycyjne na niemieckim rynku lądowej energetyki wiatrowej, na którym zaczyna brakować projektów.
W ostatniej aukcji dla lądowych wiatraków Berlin był gotowy przyznać gwarancje sprzedaży energii dla projektów o łącznej mocy 650 MW. Tymczasem gwarancjami objęto tylko 208 MW, na co złożyły się 32 projekty. Ceny, które zgłoszono, zmieściły się w wąskim przedziale od 61,9 euro/MWh do 62 euro/MWh.
Jak notuje federalne stowarzyszenie energetyki wiatrowej Bundesverband WindEnergie (BWE), stosunek składanych ofert do potencjału oferowanego w trzech ostatnich, tegorocznych aukcjach spadał stopniowo z 71 proc. w aukcji z marca, do 45 proc. w aukcji z maja i do 30 proc. w najnowszej aukcji.
Kolejna aukcja dla energetyki wiatrowej na lądzie w Niemczech zostanie sfinalizowana już na początku września br.
W komentarzu do wyników ostatniej aukcji BWE podkreśla, że konieczne jest odblokowanie procesów inwestycyjnych w lądowej energetyce wiatrowej, aby możliwa stała się realizacja niemieckich celów w polityce energetycznej i klimatycznej.
BWE szacuje, że z powodu przeciągających się procedur w Niemczech zablokowano realizację projektów wiatrowych o mocy kilkunastu GW, a średni czas uzyskiwania pozwoleń przez deweloperów wiatrowych miał wzrosnąć do około 700-800 dni w porównaniu do średniej 300 dni osiąganej jeszcze trzy lata temu.
Początki spowolnienia w inwestycjach w lądowej energetyce wiatrowej w Niemczech można było zauważyć w ubiegłym roku. W 2018 roku za naszą zachodnią granicą zainstalowano wiatraki na lądzie o mocy ok. 2,4 GW w stosunku do ponad 5 GW rok wcześniej. Teraz spowolnienie widać jeszcze wyraźniej po statystykach niemieckiej energetyki wiatrowej za pierwszy kwartał 2019 r.
Wcześniej BWE podało, że w pierwszym kwartale 2019 r. w Niemczech zainstalowano wyjątkowo mało lądowych turbin – jak na niemieckie realia. W tym czasie miało powstać 41 turbin o łącznej mocy 143 MW, co oznacza spadek w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku aż o 90 proc.
Od kilku lat w Niemczech obserwowany jest spadek ilości nowych projektów, co zresztą odzwierciedliły ostatnie niemieckie aukcje dla energetyki wiatrowej, do których inwestorzy zgłaszali projekty o mniejszej mocy od udostępnianej do podziału przez niemieckie władze.
BWE zauważa, że o ile w pierwszym kwartale br. wzrosła ilość projektów, dla których wydawano pozwolenia na realizację – zatwierdzono budowę 111 turbin o łącznej mocy 413 MW – o tyle wprowadzone ograniczenia i długi proces uzyskiwania pozwoleń oznaczają ryzyko niewypełnienia przez Niemcy celów w zakresie zwiększenia produkcji energii odnawialnej.
Według BWE zapewnienie odpowiednich inwestycji w lądowej energetyce wiatrowej wymaga m.in. zabezpieczenia około 2 proc. terenów w federalnym planie zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje wiatrowe.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.