Większy zysk Polenergii mimo niższych przychodów. Dzięki wiatrakom

Największy prywatny polski koncern energetyczny pochwalił się znaczącą poprawą zysku wypracowanego za pierwsze półrocze br. – mimo spadku przychodów, który wynikał głównie z niższej sprzedaży w segmencie obrotu – skompensowanej wynikami segmentu wiatrowego. Niektóre farmy wiatrowe Polenergii odnotowały produktywność nawet na poziomie 41 proc.
Polenergia podkreśla, że z kwartału na kwartał odnotowuje wyraźny wzrost kluczowych wyników finansowych.
Tym razem skorygowany wynik EBIDTA w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku wyniósł 127,9 mln PLN i okazał się wyższy od osiągniętego przed rokiem o 70,5 mln PLN.
Marża skorygowanego wyniku EBITDA z wyłączeniem segmentu obrotu – jak tłumaczy spółka, segment ten charakteryzuje się relatywnie niską marżą jednostkową przy bardzo wysokim wolumenie transakcji – wzrosła z poziomu 28,6 proc. przed rokiem do 38,9 proc. w tym roku.
Znacząco wzrósł też skorygowany zysk netto. O ile w połowie minionego roku spółka wykazała stratę wynoszącą 12 mln PLN, to w tym roku skorygowany zysk netto osiągnął poziom 51,3 mln PLN.
W pierwszym półroczu 2019 roku przychody ze sprzedaży Grupy wyniosły 1 304,2 mln PLN i były niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem o 269,5 mln PLN.
Jak tłumaczy spółka, spadek przychodów wynika z niższych przychodów ze sprzedaży w segmencie obrotu, które zostały częściowo skompensowane przez wyższe przychody w segmencie farm wiatrowych.
Wiatr napędził wyniki Polenergii
Wyniki Polenergii w pierwszym półroczu napędzał głownie segment energetyki wiatrowej. Na lepsze wyniki tego segmentu złożył się wyższy wolumen produkcji zielonych certyfikatów o 78,1 GWh i energii elektrycznej o 77,1 GWh, a także wyższe średnie ceny zielonych certyfikatów i energii elektrycznej.
Powyższe zostało częściowo skompensowane wyższymi kosztami operacyjnymi, których wzrost w stosunku do ubiegłego roku wynika z jednorazowych zdarzeń obniżających wysokość kosztów w pierwszym półroczu 2018 roku.
Jak tłumaczy spółka, w tym okresie dokonano korekty części historycznych kosztów serwisu technicznego w farmie wiatrowej Mycielin oraz zaksięgowano wpływ korekty deklaracji dotyczącej podatku od nieruchomości za pierwsze półrocze ubiegłego roku w farmach wiatrowych Gawłowice, Skurpie, Rajgród i Mycielin.
Michał Michalski, prezes Polenergii, podkreśla odnotowaną w pierwszym półroczu, wyższą o 25 proc. produktywność farm wiatrowych.
– Produktywność farm wiatrowych Mycielin, Gawłowice, Skurpie i Rajgród była na bardzo wysokim poziomie 41 proc. Znacząca poprawa wyniku segmentu energetyki wiatrowej i obrotu oraz stabilna działalność w segmentach energetyki konwencjonalnej i dystrybucji w połączniu z poprawą zarządzania ryzykiem działalności handlowej w segmencie obrotu przynosi pozytywne dla spółki efekty – komentuje Michał Michalski.
Spółka podkreśla, że drugi kwartał tego roku przyniósł stabilizację cen zielonych certyfikatów na poziomie 130 PLN/MWh. Jednocześnie ceny energii elektrycznej na rynku terminowym po spadku w pierwszym kwartale do 260 PLN/MWh, ponownie wzrosły powyżej 280 PLN/MWh.
Plan na aukcje
Polenergia zaznacza, że kontynuuje prace w celu doprowadzenia do budowy portfela projektów fam wiatrowych o mocy 199 MW w oparciu o przychody z rynku energii lub kontrakty długoterminowe i nie wyklucza udziału w tegorocznej aukcji dla farm wiatrowych.
Równocześnie trwa budowa 8 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 MW, które wygrały ubiegłoroczną aukcję i uzyskały prawo do pokrycia tzw. ujemnego salda w odniesieniu do ceny energii zaoferowanej w aukcji przez 15 lat.
Grupa przygotowuje także do udziału w oczekiwanych aukcjach projekty elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 12 MW, a ponadto ma prowadzić zaawansowane rozmowy dotyczące finansowania projektów o łącznej mocy 20 MW. Kolejne projekty o mocy 30 MW mają znajdować się we wczesnej fazie rozwoju.
Strategicznym projektem Polenergii, realizowanym wspólnie z norweskim koncernem paliwowym Equinor, jest budowa pierwszych w Polsce morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Rozwijane projekty offshore Grupy uzyskały warunki przyłączeniowe o łącznej mocy do 3 tys. MW, jednak termin ich budowy uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.