Tauron blisko przejęcia farm wiatrowych. Podał cenę

Zarząd Taurona przyjął warunki nabycia pięciu farm wiatrowych należących do grupy in.ventus. Inwestycja wpisuje się w nową strategię grupy energetycznej, która zakłada znaczące zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Na przejęcie farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW, uruchomionych jeszcze w systemie zielonych certyfikatów, które znajdują się w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim, Tauron uzyskał wcześniej zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Tauron przejąłby te instalacje od spółek, od których wcześniej kupował zielone certyfikaty, wypowiadając posiadane umowy przed czasem.
Z powodu zerwania umów na zakup zielonych certyfikatów od spółek zarządzających farmami wiatrowymi w grupie in.ventus obecnie zapłaty odszkodowania domaga się HSH Nordbank AG.
Nordbank ma dochodzić roszczeń wynikających z nabycia w drodze przelewu wierzytelności przysługujących spółkom grupy in.ventus: in.ventus sp. z o.o. EW Dobrzyń sp.k., in.ventus sp. z o.o. INO 1 sp.k., a także in.ventus sp. z o.o. EW Gołdap sp.k.
Mimo tego sporu transakcja przejęcia farm wiatrowych in.ventus może zostać wkrótce sfinalizowana. Wynegocjowana cena nabycia pięciu farm wiatrowych od in.ventus ma sięgać 137 mln euro, co oznacza w przeliczeniu na zainstalowaną moc kwotę rzędu 0,76 mln euro/MW.
Tauron zaznacza, że podana cena może jeszcze podlegać korektom wynikającym z modelu współpracy obu stron. Nabycie farm ma nastąpić za pośrednictwem specjalnie powołanych do tego celu spółek celowych.
W ramach nowej strategii Tauron zapowiada zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w swoim miksie wytwórczym. Planowane są m.in. inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie o mocy 900 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW oraz zaangażowanie się w budowę morskich farm wiatrowych.
Inwestycje w OZE, wyceniane łącznie na około 5-6 mld zł, z udziałem na poziomie około 20 proc., Tauron chce finansować z partnerami kapitałowymi oraz przy pomocy długu.
Rozważany jest rozwój projektów w różnych modelach biznesowych, w tym poprzez utworzenie funduszu infrastrukturalnego, który dzięki pozyskaniu partnerów finansowych może umożliwić realizację inwestycji z udziałem Taurona na poziomie ok. 20 proc.
Obecnie w ramach portfela źródeł odnawialnych Tauron eksploatuje 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW.
W ubiegłym roku Tauron wyprodukował ogółem 16,21 TWh energii elektrycznej, a wyłącznie ze źródeł odnawialnych 0,97 TWh, co daje udział zielonej energii w miksie wytwórczym na poziomie zaledwie około 5 proc.
Produkcję energii odnawialnej Tauron powinien wkrótce zwiększyć także dzięki uruchomieniu swoich pierwszych farm fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Tauron szuka wykonawcy kolejnej farmy fotowoltaicznej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.