Zielone światło dla największej farmy wiatrowej na Bałtyku

Zielone światło dla największej farmy wiatrowej na Bałtyku
Vattenfall

Duńskie władze zaakceptowały projekt i wydały pozwolenie środowiskowe dla farmy wiatrowej Kriegers Flak, która po uruchomieniu będzie największym tego rodzaju obiektem na Morzu Bałtyckim.

Duńska Agencja Energetyczna poinformowała o wydaniu pozwolenia środowiskowego dla projektu farmy wiatrowej Kriegers Flak, który zostanie zrealizowany w duńskiej części Morza Bałtyckiego.

Inwestycja prowadzona przez szwedzką grupę energetyczna Vattenfall zakłada budowę farmy wiatrowej o docelowej mocy 600 MW, na którą złożą się 72 turbiny.

REKLAMA

Pozwolenie wydane przez duńskie władze oznacza, że inwestor może już przystąpić do etapu konstrukcji. Zakończenie budowy zaplanowano na ostatnie miesiące 2021 roku. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.

Początki projektu Kriegers Flak sięgają roku 2012, kiedy duńskie władze zdecydowały o przeznaczeniu kolejnej morskiej strefy pod energetykę wiatrową.

W aukcji przeprowadzonej w 2016 roku prawa do zagospodarowania strefy wydzielonej pod budowę morskich wiatraków zdobył Vattenfall, proponując sprzedaż energii z zaoferowana premią w wysokości około 50 euro/MWh.

Duńskie władze zakontraktowały wówczas zakup 30 TWh energii elektrycznej. Szacuje się, że taki wolumen produkcji powinien zostać osiągnięty po 12 latach od uruchomienia generacji. Wsparcie zostanie przyznane przez duńskie władze jako premia ponad uzyskaną cenę energii na rynku Nord-Pool.

REKLAMA

Farma wiatrowa Kriegers Flak będzie się rozpościerać w odległości 14-40 km od wybrzeży duńskiej gminy Stevns. Wiatraki staną na głębokościach 15-30 metrów.

Pod koniec 2018 roku Vattenfall wybrał do tego projektu 72 turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy ponad 8 MW.

Obecnie największa na Morzu Bałtyckim jest duńska farma wiatrowa Anholt o mocy 400 MW, składająca się ze 111 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

Nieco mniejsza pod względem nominalnej mocy jest należąca do E.ON i Equinor morska farma wiatrowa Arkona, znajdująca się w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, której moc wynosi 385 MW i na którą składa się 60 turbin Siemens Gamesa.

Trzecia co do wielkości na Bałtyku jest farma wiatrowa Wikinger o mocy 350 MW, składająca się z 70 turbin marki Adwen, zbudowana przez hiszpańską Iberdrolę kosztem około 1,4 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.