Litwa szykuje aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej

Litwa szykuje aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej
Vattenfall

Rząd w Wilnie powołał grupę ekspertów, którzy mają określić warunki dla budowy morskich farm wiatrowych w litewskiej części Morza Bałtyckiego. Inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych na morzu mają zostać objęci gwarancjami sprzedaży energii dzięki planowanym aukcjom.

Litewski rząd szykuje się do budowy morskich farm wiatrowych, które uwzględnił już w strategicznych dokumentach, w tym w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu, który został wysłany do Brukseli.

Teraz litewskie ministerstwo energii poinformowało o powołaniu zespołu ekspertów, którzy mają określić m.in. strefy, które zostaną przeznaczone pod budowę farm wiatrowych, zasady przyłączenia do sieci i wydawania pozwoleń, etapy przygotowania inwestycji, a także ich możliwy potencjał.

REKLAMA

Rekomendacje rządowego zespołu mają być znane już do końca przyszłego miesiąca i na tej podstawie rząd w Wilnie przygotuje odpowiednie regulacje.

Na razie Wilno zakłada, że aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej odbędą się w latach 2022-23, a do 2030 roku w litewskiej części Morza Bałtyckiego powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy do 700 MW.

Farmy wiatrowe na morzu chce budować litewski państwowy koncern energetyczny Ignitis (wcześniej Lietuvos Energija).

REKLAMA

W pierwszym etapie litewski koncern energetyczny chce zdobyć know-how poprzez wejście jako mniejszościowy udziałowiec do realizowanego na europejskich wodach projektu morskiej farmy wiatrowej, który ma być na zaawansowanym etapie realizacji.

W drugim etapie Lietuvos Energija ma rozpocząć procesy inwestycyjne mające na celu budowę farm wiatrowych w litewskiej części Morza Bałtyckiego. Lietuvos Energija zaznacza, że realizację tego etapu będzie można rozpocząć po wprowadzeniu przez litewski rząd aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej.

W ubiegłym roku Litwa przyjęła strategię, zgodnie z którą do roku 2030 odnawialne źródła energii mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 mają wypełnić go całkowicie.

Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii elektrycznej ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

Generację z wiatru Litwini mają podwoić około roku 2025. Aby osiągnięcie ambitnego celu OZE stało się możliwe, zakłada się, że do roku 2030 będzie potrzeba około 7 TWh zielonej energii rocznie, natomiast do roku 2050 około 18 TWh. W tym około 50-55 proc. ma pochodzić z wiatru.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.