Wielkie turbiny na największą niemiecką farmę wiatrową na morzu

Wielkie turbiny na największą niemiecką farmę wiatrową na morzu
Siemens Gamesa

Duński koncern energetyczny Orsted wybrał turbiny o rekordowej mocy 11 MW dla swojego projektu morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3, która będzie największą tego rodzaju inwestycją u wybrzeży Niemiec, a także dla mniejszej farmy wiatrowej Gode Wind 3 mającej powstać również w niemieckiej części Morza Północnego.

Zamówienie złożone przez Orsted, mające na razie warunkowy charakter, pokazuje, jakie turbiny będą stosowane w najbliższych latach w morskiej energetyce wiatrowej, w kolejnym etapie rozwoju technologii offshore.

Na razie największe na świecie turbiny, które są obecnie dostarczane na morskie farmy wiatrowe, posiadają jednostkową moc 9,5 MW. Takie turbiny produkuje japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas. W fazie testów jest natomiast znacznie większa turbina o mocy 12 MW, którą w Rotterdamie zainstalował General Electric i która ma wejść do produkcji w roku 2021.

REKLAMA

Kroku w budowie coraz większych turbin amerykańskiej firmie chce dotrzymać Siemens Gamesa, czyli obecnie największy na świecie producent morskich wiatraków pod względem zrealizowanych dostaw.

Teraz Siemens Gamesa pozyskał warunkowe zamówienie na dostawę mających dopiero trafić do produkcji turbin w technologii direct drive, o jednostkowej mocy 11 MW i średnicy łopat wirnika aż 200 metrów.

Siemens Gamesa zapewnia, że zastosowanie nowych turbin, posiadających dłuższe łopaty, liczące po 93 metry, będzie oznaczać wyższe uzyski energii średnio o 9 proc. w porównaniu do modelu turbiny o mocy 10 MW i średnicy łopat wirnika 193 m.

Turbiny SG o mocy 11 MW mają zasilić farmy wiatrowe, które powstaną w niemieckiej części Morza Północnego. Chodzi o największą inwestycję w niemieckim sektorze offshore – farmę wiatrową Borkum Riffgrund 3 o docelowej mocy 900 MW, a także o mniejszą farmę wiatrową Gode Wind 3 o mocy 242 MW.

REKLAMA

Realizacja zamówienia jest jeszcze uzależniona od podjęcia przez Orsted finalnej decyzji inwestycyjnej, co z kolei zależy jeszcze od uzyskania pozwoleń od niemieckich władz, w tym w zakresie przyłączenia morskich wiatraków do sieci.

Orsted planuje rozpoczęcie instalacji turbin na farmie wiatrowej Gode Wind w roku 2023, a zakończenie inwestycji ma nastąpić w roku 2024. W tym samym roku ma rozpocząć się montaż turbin na Borkum Riffgrund 3, a zakończenie budowy tej farmy wiatrowej zaplanowano na rok 2025.

To, jak rozwija się technologia morskich turbin i jak rosną ich parametry, pokazują poprzednie etapu projektu Borkum Riffgrund.

We wrześniu 2018 roku Orsted zakończył budowę drugiego etapu farmy wiatrowej Borkum Riffgrund, w którym wykorzystano 56 turbin MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry.

Z kolei pierwszy etap projektu Borkum Riffgrund oddano do użytku w październiku 2015 roku, a w jego skład wchodzi 78 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 4 MW i średnicy łopat wirnika 120 m.

Do tej pory Siemens Gamesa dostarczył już ponad tysiąc morskich elektrowni wiatrowych, a także posiada zamówienia na kolejny tysiąc. Oprócz rynków, na które dotąd trafiały turbiny SG, obecne kontrakty zakładają dostawy na farmy wiatrowe, które mają powstać u wybrzeży USA i Francji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.