Superkabel do morskich farm wiatrowych

Superkabel do morskich farm wiatrowych
TenneT

Działający w Holandii i Niemczech operator systemu przesyłowego Tennet złożył zamówienie na opracowanie technologii kabla 525 kV HVDC, którego zastosowanie ma przełożyć się na obniżenie kosztów budowy i eksploatacji sieci przesyłających energię z morskich farm wiatrowych.

Do opracowania nowej technologii podmorskiego kabla zostali zaproszeni czołowi producenci. Nie ma jednak wśród nich polskiej grupy Tele-Fonika Kable, która produkuje kable wykorzystywane do przesyłu energii z farm wiatrowych na morzu.

Do współpracy TenneT zaprosił 8 firm: greckie Hellenic Cables, koreańskie LS Cable & System, norweskie Nexans Norway, szwedzkie NKT HV Cables, włoskie Prysmian Powerlink, japońskie Sumitomo Electric Industries, a także dwie chińskie firmy Ningbo Orient Wires & Cables oraz Zhongtian Technology Submarine Cable.

REKLAMA

TenneT tłumaczy, że plany wykorzystania nowej technologii kabli mają związek z budową farm wiatrowych u wybrzeży Holandii oraz w niemieckiej części Morza Północnego. Właśnie ten operator będzie odpowiadać za wykonanie infrastruktury, którą energia wytwarzana na morzu będzie przesyłana na ląd.

W Holandii TenneT ma zbudować infrastrukturę umożliwiającą przesył energii z farm wiatrowych o mocy 9,6 GW. Firma podkreśla w tym kontekście plany holenderskiego rządu, który chce, aby do 2030 roku aż około 40 proc. energii zużywanej w Holandii pochodziło z morskich farm wiatrowych.

REKLAMA

Z kolei w Niemczech do 2030 roku Tennet ma zbudować infrastrukturę umożliwiającą przesył energii z morskich farm wiatrowych o mocy ponad 17 GW.

Wywodząca się z Holandii firma tłumaczy, że nowa technologia kabli jest jej potrzebna do wykonania pięciu systemów przesyłowych prądu stałego, każdy na 2 GW, którymi ma być transportowana energia z farm wiatrowych u wybrzeży Holandii i Niemiec.

Koncepcja przygotowana przez TenneT zakłada, że energia z farm wiatrowych będzie przesyłana do morskich stacji transformatorowych kablami 66 kV AC, następnie będzie zamieniana na DC i kablami 525 kV trafi na ląd do transformatorów DC/AC, skąd będzie przesyłana do lądowej sieci 380 kV.

TenneT zakłada, że nowa technologia przejdzie certyfikację i będzie gotowa do komercyjnego zastosowania do wiosny 2022 r. Firma zapewnia, że zastosowanie nowych kabli przyczyni się do obniżenia kosztów produkcji i instalacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.