EDPR mocno zwiększył przychody z produkcji energii wiatrowej w Polsce

EDPR mocno zwiększył przychody z produkcji energii wiatrowej w Polsce
EDPR

Dzięki lepszym warunkom wiatrowym i wzrostowi średniej ceny sprzedaży energii w pierwszym kwartale 2020 r. EDPR zwiększył przychody z produkcji energii z farm wiatrowych znajdujących sie w naszym kraju. Większy wzrost przychodów portugalska grupa odnotowała tylko na jednym rynku.

Na koniec marca EDPR posiadał zainstalowane w energetyce odnawialnej 10,7 GW, w tym w Polsce działały farmy wiatrowe o mocy 418 MW. Średni wiek elektrowni wiatrowych EDPR w naszym kraju wynosi 8 lat, natomiast średni wiek wszystkich aktywów portugalskiej grupy to 9 lat.

Farmy wiatrowe, które portugalska grupa posiada w naszym kraju, zostały uruchomione jeszcze w systemie zielonych certyfikatów, który został wygaszony dla nowych inwestycji w 2016 roku. Mniejszościowym udziałowcem polskich farm wiatrowych EDPR jest chiński koncern energetyczny China Three Gorges, który posiada w nich 49 proc. udziałów.

REKLAMA

Największa farma wiatrowa, którą w naszym kraju EDPR uruchomił w 2006 r. w Margoninie w województwie wielkopolskim, liczy 120 MW i jest to nadal największa tego rodzaju zrealizowana inwestycja w Polsce.

W raporcie finansowym za pierwszy kwartał 2020 r. EDPR informuje, że w tym czasie współczynnik wykorzystania mocy z farm wiatrowych w Polsce wynosił 44 proc. w stosunku do 40 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kwartalna produkcja energii wzrosła rok do roku o 10 proc. z 362 GWh do 397 GWh, a średnie przychody ze sprzedaży energii w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosły 76,6 euro/MWh, i były o 12 proc. wyższe niż przed rokiem.

Oba czynniki przełożyły się na wyraźny wzrost przychodów, które EDPR wygenerował na produkcji energii wiatrowej w naszym kraju w pierwszym kwartale 2020 r. Wyniosły one 31,2 mln euro i były o 55 proc. wyższe od wypracowanych w analogicznym kwartale 2019 r.

Większy wzrost przychodów rok do roku EDPR odnotował tylko w Rumunii, gdzie posiada aktywa o mocy 521 MW, które w pierwszym kwartale br. zwiększyły produkcję energii r/r z 356 GWh do 388 GWh, a średnia cena sprzedawanej energii wzrosła z 68,3 euro/MWh do 76,1 euro/MWh. Wzrost przychodów ERPR w Rumunii wyniósł 70 proc. – z 16,7 mln euro do 28,3 mln euro.

W raporcie finansowym za pierwszy kwartał 2020 r. EDPR informuje ponadto, że jest w trakcie budowy w naszym kraju elektrowni wiatrowych o mocy 58 MW, które będą już produkować energię rozliczaną w systemie aukcyjnym.

Wyniki z pierwszych trzech miesięcy 2020 r. EDPR zamknął z zyskiem netto 62 mln euro (+2 proc. r/r). Przychody w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosły 487 milionów euro (-7 proc. r/r). Spółka informuje, że koszty związane z powiększaniem mocy zainstalowanej (-45 mln euro r/r) i słabszymi zasobami wiatrowymi (-16 mln euro r/r) nie zostały w całości pokryte wzrostem cen sprzedaży (+15 mln euro r/r) i przychodami z tytułu różnic kursowych oraz innymi (+12 mln euro r/r).

Inne przychody operacyjne osiągnęły wartość 25 mln euro, taką samą jak w I kwartale 2019 r. Koszty operacyjne wyniosły łącznie 172 mln euro (+7 proc. r/r). W kategoriach porównywalnych, skorygowanych o sprzedaż aktywów, koszty związane z inwestycjami w energetykę morską (naliczanymi dla spółek celowych dla poszczególnych projektów), zdarzeniami jednorazowymi, kursami wymiany walut i głównymi wydatkami operacyjnymi średnio na 1 MW wzrosły o 4 proc. r/r.

REKLAMA

Wskaźnik EBITDA wyniósł łącznie 340 mln euro (-12 proc. r/r), zaś wskaźnik EBIT 195 mln euro w porównaniu do 235 mln euro w pierwszym kwartale 2019 r. Transakcje sprzedaży miały pozytywny wpływ na amortyzację (-16 mln euro), częściowo skompensowaną przez nową moc zainstalowaną. Wydatki finansowe netto spadły do 80 mln euro wobec -16 mln euro w I kwartale 2019 r. Na porównanie z rokiem ubiegłym miało wpływ niższe zadłużenie oraz niższy średni koszt zadłużenia w tym okresie. Ostatecznie zysk netto wyniósł 62 mln euro (+2 proc. r/r).

W pierwszym kwartale 2020 r. zadłużenie netto wyniosło w sumie 2683 mln euro (-120 mln euro względem grudnia 2019 r.), co wynika ze środków pieniężnych wygenerowanych z aktywów, oraz z realizacji strategii sprzedaży aktywów. Zobowiązania wynikające z partnerstwa instytucjonalnego wyniosły 1 448 mln euro (w grudniu 2019 r. były równe 1,3 mld euro), co – jak tłumaczy EDPR – odzwierciedla korzyści uzyskane z projektów i współpracy z partnerami od tax equity w tym okresie.

Nasza spółka wypracowała solidny zysk netto, a to za sprawą m.in. przychodów z instrumentów zabezpieczających i wyższych niż spodziewane wyników z portfela aktywów, pomimo słabych zasobów wiatrowych. Odnotowaliśmy silny wskaźnik EBITDA, mimo faktu, że na wyniki spółki w pierwszym kwartale miał wpływ proces sprzedaży aktywów, który jest realizowany zgodnie z naszym biznesplanem. Pod względem operacyjnym zrealizowaliśmy postawione sobie cele rozwoju, a nasze wyniki znacznie przekroczyły zakładane cele – komentuje João Manso Neto, CEO portugalskiej firmy.

– EDPR osiągnęło już 83 proc. z planowanych 7 GW docelowej mocy do zabezpieczenia na lata 2019-2022. Projekty obejmują lądowe i morskie farmy wiatrowe, a także elektrownie słoneczne, co oznacza dywersyfikację stosowanych technologii oraz szerszy zasięg geograficznyNie odczuliśmy wpływu kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19 na nasze wyniki w pierwszym kwartale 2020 r. W naszym planie reagowania skupiliśmy się na bezpieczeństwie i zdrowiu naszych zespołów, oraz na wsparciu lokalnych społeczności, bez zmieniania biznesplanu ani strategii – dodaje Manso Neto.

Na dzień 31 marca 2019 r. EDPR zarządzało portfelem aktywów o łącznej mocy zainstalowanej 11,2 GW, przy czym 10,7 GW było w pełni skonsolidowane, a 550 MW skonsolidowane kapitałowo w Hiszpanii i USA.

Od marca ubiegłego roku EDPR zwiększyło swoje portfolio o 827 MW mocy zainstalowanej, na które składa się 50 proc. udziałów w portfelu projektów PV w USA o mocy 278 MW. W tym okresie EDPR skutecznie przeprowadziło sprzedaż aktywów o łącznej wartości 1,3 GW oraz wycofało z eksploatacji 18 MW w Hiszpanii w ramach repoweringu farmy wiatrowej. Zmiana mocy netto w skonsolidowanym portfelu EDPR w ujęciu rok do roku wyniosła -484 MW.

W analizowanym okresie EDPR skutecznie realizowało przyjętą strategię sprzedaży, przeprowadzając zbycie wszystkich udziałów w farmie wiatrowej Babilonia w Brazylii (137 MW), co ogłoszono w lipcu 2019 r. W marcu 2020 EDPR ma w budowie inwestycje o łącznej mocy zainstalowanej równej 1,3 GW, z czego 964 MW to lądowe elektrownie wiatrowe, a 330 MW to udziały kapitałowe w projektach wiatrowych farm morskich.

W analizowanym okresie EDPR wygenerował 7,8 TWh energii elektrycznej (-8 proc. r/r). Zmiany w ujęciu rok do roku wynikają ze spadku mocy zainstalowanej wskutek realizacji strategii sprzedaży (997 MW aktywów w Europie oraz 137 MW w Brazylii).

Po 31 marca 2020 r. EDPR podpisał trzy nowe umowy na sprzedaż energii (PPA) w Hiszpanii, Meksyku i USA na 359 MW oraz zrealizował 83 proc. z planowanej docelowej globalnej mocy, która zgodnie z przyjętą strategią wynosi 7 GW na lata 2019 –2022.

EDPR podkreśla, że podpisanie umów PPA wzmacnia profil niskiego ryzyka spółki i strategię wzrostu w oparciu o rozwój konkurencyjnych projektów o długoterminowym zasięgu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.