Kontrakt na obsługę ogromnej farmy wiatrowej na Pomorzu

Kontrakt na obsługę ogromnej farmy wiatrowej na Pomorzu
Vestas

Engie Zielona Energia podpisała umowę ze spółką Windfarm Polska III należącą do dewelopera Stadtwerke München w zakresie kupna-sprzedaży energii elektrycznej i gwarancji pochodzenia, a także obsługi handlowej w zakresie powstającej w północnej części kraju farmy wiatrowej Jasna.

Budowa farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, która ma powstać w woj. pomorskim, kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od Gdańska, to efekt aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

Ofertę złożył niemiecki deweloper PNE, który następnie sprzedał ten projekt firmie Stadtwerke München.

REKLAMA

Farma wiatrowa Jasna będzie się składać z 39 turbin wiatrowych Vestas V126, posadowionych na wieżach o wysokości 117 i 137 metrów. Inwestor w drugim półroczu 2020 r. ma rozpocząć proces przyłączenia do sieci przesyłowej i rozruch technologiczny.

Docelowo farma wiatrowa Jasna ma produkować około 400 GWh energii elektrycznej rocznie, co – jak wylicza Engie Zielona Energia – odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 100 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych w Polsce.

Po uruchomieniu będzie to druga największa farma wiatrowa w Polsce. Obecnie największa w kraju jest farma wiatrowa koło Margonina w województwie wielkopolskim, którą w 2006 roku wybudował portugalski EDPR.

REKLAMA

Jednak do czasu uruchomienia produkcji energii w projekcie Jasna powinna powstać również jeszcze większa farma wiatrowa, która została zgłoszona do aukcji z listopada 2018 r. i która powstanie na granicy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Chodzi o farmę wiatrową Potęgowo o docelowej mocy 219,5 MW, którą realizuje spółka należąca do funduszu Mashav, w którym większościowymi udziałowcami są fundusze Israel Infrastructure Fund oraz Helios Energy Investment.

Engie Zielona Energia jest w Polsce właścicielem i operatorem farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych, sprzedaje także energię elektryczną oraz gaz ziemny do klientów biznesowych w ramach stałej ceny, ale również w oparciu notowania Towarowej Giełdy Energii SA.

Firma świadczy usługi handlowe na rzecz producentów energii odnawialnej, takie jak dostęp do rynku energii, obrót zielonymi certyfikatami i gwarancjami pochodzenia czy usługi bilansowania handlowego. Portfel odnawialnych źródeł energii obsługiwanych przez Engie Zielona Energia obejmuje obecnie instalacje o mocy około 650 MW.

Engie Zielona Energia posiada własne farmy wiatrowe o mocy 138 MW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 6 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.