Kontrakt na obsługę ogromnej farmy wiatrowej na Pomorzu
Engie Zielona Energia podpisała umowę ze spółką Windfarm Polska III należącą do dewelopera Stadtwerke München w zakresie kupna-sprzedaży energii elektrycznej i gwarancji pochodzenia, a także obsługi handlowej w zakresie powstającej w północnej części kraju farmy wiatrowej Jasna.
Budowa farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, która ma powstać w woj. pomorskim, kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od Gdańska, to efekt aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.
Ofertę złożył niemiecki deweloper PNE, który następnie sprzedał ten projekt firmie Stadtwerke München.
Farma wiatrowa Jasna będzie się składać z 39 turbin wiatrowych Vestas V126, posadowionych na wieżach o wysokości 117 i 137 metrów. Inwestor w drugim półroczu 2020 r. ma rozpocząć proces przyłączenia do sieci przesyłowej i rozruch technologiczny.
Docelowo farma wiatrowa Jasna ma produkować około 400 GWh energii elektrycznej rocznie, co – jak wylicza Engie Zielona Energia – odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 100 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych w Polsce.
Po uruchomieniu będzie to druga największa farma wiatrowa w Polsce. Obecnie największa w kraju jest farma wiatrowa koło Margonina w województwie wielkopolskim, którą w 2006 roku wybudował portugalski EDPR.
Jednak do czasu uruchomienia produkcji energii w projekcie Jasna powinna powstać również jeszcze większa farma wiatrowa, która została zgłoszona do aukcji z listopada 2018 r. i która powstanie na granicy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Chodzi o farmę wiatrową Potęgowo o docelowej mocy 219,5 MW, którą realizuje spółka należąca do funduszu Mashav, w którym większościowymi udziałowcami są fundusze Israel Infrastructure Fund oraz Helios Energy Investment.
Engie Zielona Energia jest w Polsce właścicielem i operatorem farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych, sprzedaje także energię elektryczną oraz gaz ziemny do klientów biznesowych w ramach stałej ceny, ale również w oparciu notowania Towarowej Giełdy Energii SA.
Firma świadczy usługi handlowe na rzecz producentów energii odnawialnej, takie jak dostęp do rynku energii, obrót zielonymi certyfikatami i gwarancjami pochodzenia czy usługi bilansowania handlowego. Portfel odnawialnych źródeł energii obsługiwanych przez Engie Zielona Energia obejmuje obecnie instalacje o mocy około 650 MW.
Engie Zielona Energia posiada własne farmy wiatrowe o mocy 138 MW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 6 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.