PGE uruchamia farmę wiatrową za prawie 550 mln zł

PGE uruchamia farmę wiatrową za prawie 550 mln zł
Ministerstwo Aktywów Państwowych

Chociaż PGE jest krajowym liderem pod względem produkcji energii wiatrowej, jest to dopiero pierwsza nowa inwestycja wiatrowa największej państwowej grupy energetycznej od 2016 roku.

Polska Grupa Energetyczna uruchamia dzisiaj oficjalnie park wiatrowy Klaster, na który składają się trzy farmy wiatrowe Starza, Rybice i Karnice II o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW.

W sumie wybudowano 43 elektrownie wiatrowe o mocy 2 MW i 2,2 MW, które dostarczył duński producent Vestas. Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach.

REKLAMA

Elektrownie wiatrowe powstały w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice w odległości od 3 do 13 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. 

Na potrzeby projektu powstała linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem o długości prawie 30 km, która ma jednocześnie poprawić bezpieczeństwo energetyczne oraz parametry pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

PGE prognozuje, że farma wiatrowa Klaster będzie produkować w skali roku około 277 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 130 tys. gospodarstw domowych.

Ponadto realizacja projektu Klaster ma umożliwić uniknięcie emisji na poziomie ok. 215 tys. ton CO2. 

Realizacja tej farmy wiatrowej to efekt wygranej aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w listopadzie 2018 roku.

W finansowanie inwestycji zaangażował się m.in. Europejski Bank Inwestycyjny, który przyznał na ten cel kredyt w wysokości 272,5 mln zł, co ma stanowić połowę wartości inwestycji.

Uruchomienie parku wiatrowego Klaster pozwoli zwiększyć moc zainstalowaną farm wiatrowych Grupy PGE o 18 proc. do blisko 650 MW.

REKLAMA

Za produkcję energii odnawialnej w największym państwowym koncernie energetycznym odpowiada spółka PGE Energia Odnawialna.

Wraz z projektem klaster PGE EO posiada 16 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2286,1 MW.

Strategia PGE zakłada utrzymanie tego udziału w perspektywie roku 2030.

Przyczynić się ma do tego uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,5 GW, a także budowa morskich farm wiatrowych o mocy 2,545 GW.

PGE ogłosiła, że do kolejnego etapu inwestycji w zakresie budowy morskich farm wiatrowych, czyli negocjacji dokumentów transakcyjnych umowy sprzedaży udziałów i umowy inwestycyjnej, zaprosiła firmę Orsted.

Docelowo PGE zamierza sprzedać po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych tj. Baltica 2 i Baltica 3, w ramach których przygotowywane są projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z partnerem będzie je realizować w formule joint venture.

Jednocześnie kontynuowane mają być prace w obszarze technicznym projektów Baltica 2 i Baltica 3, między innymi pomiary wietrzności, działania w obszarze planistyki, uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozyskania danych geofizycznych. Ogłoszono także postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy wstępnego badania dna morskiego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.