Aukcje napędzają inwestycje wiatrowe w Rosji

Aukcje napędzają inwestycje wiatrowe w Rosji
Siemens Gamesa

W ciągu ostatnich trzech lat w Rosji powstały farmy wiatrowe o mocy kilkuset megawatów, a obecnie trwa budowa kolejnych w tym największej na świecie farmy wiatrowej, która powstanie za kołem podbiegunowym.

Budowa pierwszej farmy wiatrowej w Rosji zaczęła się zaledwie w 2017 roku. Zrealizował ją Fortum. Później fiński koncern skutecznie uczestniczył w aukcjach, startując w nich w konsorcjum z rosyjskim koncernem Rusnano.

W ciągu ostatnich trzech lat w Rosji powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 641 MW, z czego 532 MW produkuje energię rozliczaną w systemie  aukcyjnym.

REKLAMA

Obecnie z tego systemu korzysta pięć farm wiatrowych, których budowa jest konsekwencją skutecznie złożonych ofert aukcyjnych. Oprócz konsorcjum Fortum i Rusnano należą one do rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom, a także włoskiej grupy Enel.

Jak wylicza rosyjskie stowarzyszenie branży wiatrowej RAWI, obecnie w trakcie budowy są kolejne cztery farmy wiatrowe, które będą zlokalizowane na południu Rosji – w Obwodzie Rostowskim, w Kraju Stawropolskim, a także w Republice Kałmucji – i które mają być gotowe jeszcze w tym roku.

W budowie jest też jedyna farma wiatrowa, która nie będzie zlokalizowana w południowej części Rosji. Chodzi o farmę wiatrową, która powstanie w Obwodzie Murmańskim i którą zbuduje Enel. Ta fama wiatrowa ma rozpocząć produkcję energii w 2021 r.

Moc tej farmy wiatrowej wyniesie 201 MW i jak zapewnia Enel, będzie to największa inwestycja wiatrowa za kołem podbiegunowym. Roczna produkcja energii ma sięgać około 750 GWh, a koszt tej inwestycji ma wynieść 273 mln euro.

REKLAMA

Będzie to jednocześnie największa farma wiatrowa w Rosji. Przekroczy o 1 MW moc obecnie największej farmy wiatrowej, którą w Obwodzie Rostowskim uruchomiło konsorcjum Fortum i Rusnano.

Rosyjskie władze liczą, że dzięki kolejnym aukcjom do 2024 r. w Rosji powstaną elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 5 GW.

Rosyjski system aukcji zakłada stałe wsparcie dla odnawialnych źródeł energii w okresie 15-letnim, a także ma gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu. 

Warunkiem rosyjskiego systemu wsparcia dla OZE jest udział określonej ilości komponentów w instalacjach produkujących energię rozliczaną w systemie aukcyjnym, które zostały wyprodukowane w Rosji.

Z tego powodu fabrykę w Rosji uruchomił m.in. duński Vestas, który w Uljanowsku produkuje we współpracy z Rusnano łopaty wiatrowe. W tym roku w rosyjskiej fabryce Vestasa ma powstać 250 łopat wiatrowych, a w przyszłym roku produkcja ma wzrosnąć do 300 sztuk.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.