Hiszpanie budują jedną z największych farm wiatrowych w Polsce

Hiszpanie budują jedną z największych farm wiatrowych w Polsce
Vestas

Realizacja farmy wiatrowej Biały Bór to efekt wygranej aukcji, w której inwestor zapewnił sobie 15-letnie gwarancje stałych przychodów ze sprzedaży energii. Po uruchomieniu będzie to jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

Związany z hiszpańską grupą przemysłową Uriel Inversiones inwestor Uriel Renovables rozpoczyna budowę jednej z największych farm wiatrowych w Polsce.

Projekt Biały Bór jest zlokalizowany w województwie zachodniopomorskim i będzie się składać z 42 turbin o łącznej mocy około 145 MW. Cała inwestycja ma kosztować około 675 mln zł.

REKLAMA

W lipcu tego roku producent elektrowni wiatrowych Vetas ogłosił, że dostarczy dla projektów realizowanych w Polsce przez Uriel Renovables 48 turbin o łącznej mocy 166 MW. Zamówienie obejmuje turbiny o jednostkowej mocy 3,45 MW i średnicy łopat wirnika 126 metrów, które zostaną zamontowane na 117-metrowych wieżach.

Turbiny Vestasa – obok projektu w Białym Borze –  zostaną dostarczone także do drugiej inwestycji wiatrowej prowadzonej w naszym kraju przez Hiszpanów – dla projektu Dębnica Kaszubska w woj. pomorskim, na który złoży się sześć elektrowni wiatrowych i którego realizacja jest również wynikiem aukcji z grudnia 2019 roku. Budowa tej farmy wiatrowej ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Farma wiatrowa Biały Bór ma być gotowa w 2022 roku i będzie to wówczas jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

Większa inwestycja wiatrowa jest prowadzona obecnie na granicy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, i jest efektem aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku. W wyniku tej inwestycji spółka celowa Potęgowo Mashav należąca do funduszu Mashav, w którym większościowymi udziałowcami są fundusze Israel Infrastructure Fund oraz Helios Energy Investment, zbuduje największą w kraju farmę wiatrową o docelowej mocy 219,5 MW.

Póki co największa pozostaje nadal farma wiatrowa o mocy 120 MW zbudowana przez portugalski EDPR jeszcze w 2006 roku koło Margonina w woj. wielkopolskim. W tym przypadku sprzedaż energii jest objęta systemem zielonych certyfikatów, który został wygaszony dla nowych inwestycji w 2016 roku, gdy w jego miejsce wprowadzono system aukcyjny.

Hiszpańska grupa przemysłowa Uriel Inversiones zrealizowała od 1988 roku projekty w energetyce wodnej, wiatrowej, fotowoltaicznej i biogazowej o łącznej mocy około 400 MW i posiada obecnie w trakcie dewelopmentu projekty o mocy ponad 1 GW. Są one rozwijane, oprócz Polski, także m.in. w Meksyku, Chile, Kolumbii oraz w regionie Karaibów.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o