Konkurs na przydomową elektrownię wiatrową. Do wygrania 1 mln zł

NCBR przypomina o zbliżającym się terminie zakończenia rejestracji do konkursu „Wielkie Wyzwanie: Energia”, którego celem jest opracowanie prototypu kompaktowego urządzenia do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną w możliwie najefektywniejszy sposób. Na autorów najlepszego projektu czeka nagroda w wysokości 1 miliona złotych.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do spróbowania swoich sił w inicjatywie o nazwie „Wielkie Wyzwanie: Energia” zaprasza wszystkich chętnych: naukowców, przedsiębiorców, studentów czy „garażowych” pasjonatów.
NCBR pokreśla, że udział nie jest obarczony formalnościami, nie wymaga też dużego nakładu finansowego. „Wielkie Wyzwanie: Energia” ma być technologiczną odpowiedzią na ważny problem społeczny. W jej ramach ma zostać opracowana efektywna instalacja wykorzystująca energię wiatru.
– Projekt „Wielkie Wyzwanie: Energia” daje możliwość realizacji zadań związanych z tworzeniem przyszłości bardziej przyjaznej środowisku naturalnemu. Dzięki temu przedsięwzięciu chcemy pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych, że dzięki zespołom wizjonerów, nierzadko konstruujących wynalazki jedynie na swoje potrzeby, możemy zmieniać nasze otoczenie. Celem powołania NCBR było stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy świata nauki, innowacji i biznesu. Za pomocą tego projektu chcemy zwrócić uwagę tych środowisk na możliwości, które stwarza dla nich nasza instytucja. Trzymamy kciuki za zwycięzcę, ale będziemy pilnie obserwować prace każdego ze zgłoszonych zespołów – mówi Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Ostatnia szansa na zgłoszenia
W związku z postępującą pandemią COVID-19 NCBR przedłużył termin zgłoszeń. Rejestracja zakończy się 14 grudnia br, przy czym nie przewidziano limitu uczestników.
Podjąć wyzwanie można indywidualnie lub w zespole, a zgłosić może się każdy – NCBR nie stawia ograniczeń, nie konkretyzuje wymagań w zakresie wykształcenia czy doświadczenia uczestników.
W jaki sposób zostaną wybrani zwycięzcy?
Ćwierćfinałowa weryfikacja odbędzie się na podstawie oceny 3 minutowych filmów nadesłanych przez uczestników. NCBR sprawdzi, czy zaprezentowane prototypy działają. Półfinał będzie polegać na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru. Każdy prototyp zostanie podłączony do aparatury pomiarowej dostarczonej uczestnikom przez organizatora.
Podczas ostatniego etapu zawodów na stadionie PGE Narodowy, tak jak w półfinale, urządzenia zostaną poddane działaniu sztucznego wiatru o zmiennej prędkości, identycznego dla każdego z nich. Finał potrwa maksymalnie 6 godzin, a drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem przetworzenia energii wiatru w energię elektryczną, wygra 1 milion złotych.
– Śmiało patrzymy w przyszłość, stwarzamy możliwość rozwoju pomijanej przez rynek niszy pozyskiwania energii z wiatru niskich prędkości. Chcielibyśmy tym wyzwaniem badawczym zachęcić do szukania rozwiązań wychodzących poza standardy, a nawet je łamiących. Bo właśnie takie podejście motywuje nas do działania – zapewnia Izabela Żmudka.
Amerykański pierwowzór
Przedsięwzięcie NCBR inspirowane jest amerykańskim DARPA Grand Challenge, którego zadaniem jest przyspieszenie rozwoju danej technologii. DARPA, amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, odpowiedzialna jest m.in. za opracowanie prototypu SIRI, czyli inteligentnego asystenta osobistego, będącego częścią systemów operacyjnych Apple.
Pierwsza edycja DARPA Grand Challenge odbyła się w 2004 r. i były to zawody samochodów autonomicznych. W kolejnych latach powtarzano konkursy, koncentrując się m.in. na stworzeniu robota do pracy w ekstremalnych warunkach naturalnych, projektowaniu biblioteki modeli do produkcji złożonych systemów obronnych czy konstrukcji robotów do eksplorowania terenów podziemnych.
Konkurs „Wielkie Wyzwanie: Energia” jest realizowany przy wsparciu środków unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Podręcznik dla uczestników konkursu można pobrać pod tym linkiem.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.