Giganci walczą o największą inwestycję wiatrową w Danii

Giganci walczą o największą inwestycję wiatrową w Danii
Orsted

Duńczycy szykują projekt największej farmy wiatrowej, która ma zasilić ich system elektroenergetyczny. Projekt o nazwie Thor zostanie zrealizowany w duńskiej części Morza Północnego i jest większy od realizowanej obecnie w duńskiej części Morza Bałtyckiego farmy wiatrowej Kriegers Flak, która po uruchomieniu stanie się największym tego rodzaju obiektem na Bałtyku.

Duńska Agencja Energetyczna prowadzi postępowanie mające na celu wybór inwestora, który zrealizuje projekt morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 800-1000 MW. Inwestycja zostanie zrealizowana w odległości około 20 km od duńskiego wybrzeża. Koszt inwestycji szacowany jest na 15,5 mld duńskich koron, czyli ok. 9,5 mld zł.

Do wybudowania farmy wiatrowej Thor zgłosiło się sześć podmiotów.

REKLAMA

Pierwszy to konsorcjum SSE Renewables – dewelopera budującego razem z Equinor największą na świecie morską farmę wiatrową Dogger Bank o mocy 3,6 GW – oraz spółki utworzonej przez duński fundusz Copenhagen Infrastructure IV Thor OFW ApS oraz firmę Andel Holding A/S. Drugie konsorcjum tworzy holenderskie Eneco Wind B.V. oraz duński deweloper European Energy A/S. Trzecia oferta została złożona przez niemieckie RWE, czwarta przez konsorcjum utworzone przez spółkę paliwowego koncernu Total i hiszpańską Iberdrolę. Piąta oferta została złożona przez szwedzki Vattenfall, a szósta przez duński Orsted.

Procedura mająca na celu wybór inwestora ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.  

REKLAMA

Zgodnie z warunkami przyjętymi przez duńskie władze, przyłączenie farmy wiatrowej Thor do sieci będzie mogło nastąpić po 1 stycznia 2025 r., a produkcja energii powinna się rozpocząć do końca 2027 r.

Po uruchomieniu farma wiatrowa Thor będzie największym tego rodzaju obiektem w duńskim systemie elektroenergetycznym. Zanim jednak zostanie zrealizowana, największą duńską farmą wiatrową będzie powstająca na Morzu Bałtyckim Kriegers Flak o mocy 605 MW.

Tę inwestycje realizuje w odległości około 15-40 km od duńskiego wybrzeża szwedzka grupa energetyczna Vattenfall. Złożą się na nią 72 turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW, które staną na głębokościach 15-30 metrów.

Co ciekawe, farma wiatrowa Kiegers Flak będzie częścią duńsko-niemieckiego interkonektora. W ten sposób produkowana przez nią energią będzie mogła płynąć zarówno do Danii jak i do Niemiec. Więcej na ten temat: Interkonektor łączący wiatraki na Bałtyku zwolniony z obowiązku CEP70.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.