PGE, Enea i Tauron razem przygotują farmy wiatrowe na morzu

PGE, Enea i Tauron razem przygotują farmy wiatrowe na morzu
Ministerstwo Aktywów Państwowych

Trzy państwowe koncerny  energetyczne zapowiedziały powołanie spółki, która zajmie się przygotowaniem projektów morskich farm wiatrowych.

Dzisiaj podczas konferencji w Ministerstwie Aktywów Państwowych prezesi Polskiej Grupy Energetycznej, Enei i Taurona zapowiedzieli powołanie spółki, w której te firmy obejmą równe udziały i która ma zająć się budową farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Najbardziej zaawansowane w przygotowaniu projektów morskich farm wiatrowych z wymienionej trójki jest na razie Polska Grupa Energetyczna.

REKLAMA

Program Offshore w Grupie Kapitałowej PGE zakłada w pierwszej fazie budowę trzech farm wiatrowych: Baltica-1 o docelowej mocy 896 MW, Baltica-2 o mocy 1498 MW, a także Baltica-3 z umową przyłączeniową na maksymalnie 1045 MW.

Pierwsze projekty offshore PGE chce zrealizować we współpracy z duńskim koncernem energetycznym Orsted – największym na świecie inwestorem w branży offshore pod względem zrealizowanych mocy w farmach wiatrowych na morzu.

PGE zakłada wybudowanie do 2040 roku morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 6,5 GW. Poza rozpoczętymi projektami o łącznej moc do ok. 3,5 GW, grupa planuje pozyskanie ok. 3 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku w kolejnym etapie.

REKLAMA

Do udziału w budowie farm wiatrowych na morzu przymierza się także Tauron, który pod koniec 2020 r. ogłosił współpracę w zakresie budowy farm wiatrowych na morzu ze spółką Ocean Winds powołaną przez portugalski koncern energetyczny EDPR i francuskie Engie. Tauron ma objąć połowę udziałów w spółkach OW, które w swoim portfolio posiadają projekty farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.  

Z kolei Enea w połowie ubiegłego roku podpisała list intencyjny dotyczący budowy farm wiatrowych na Bałtyku we współpracy z hiszpańską grupą energetyczną Iberdrola. Była mowa o wspólnej budowie morskich farm wiatrowych o mocy nawet 3,3 GW. 

Współpraca z Hiszpanami została jednak zakończona, a później Iberdrola ogłosiła zakup połowy udziałów dewelopera Sea Wind, który w polskiej części Morza Bałtyckiego ma rozwijać będące na początkowym etapie projekty farm wiatrowych o łącznej mocy aż 7,3 GW.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że do 2040 r. w polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy 11 GW. Taka skala ma oznaczać wygenerowanie inwestycji wartych około 130 mld zł i utworzenie 77 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.