PSE podpisały umowę o przyłączenie morskiej farmy wiatrowej

PSE podpisały umowę o przyłączenie morskiej farmy wiatrowej
Equinor

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały kolejną umowę o przyłączenie do sieci morskiej farmy wiatrowej. Tym razem chodzi o projekt rozwijany przez Polenergię i norweski Equinor, zakładający budowę farmy wiatrowej o mocy aż 1560 MW. To trzecia umowa przyłączeniowa w zakresie morskich farm wiatrowych zawarta przez tych inwestorów z PSE. Dwie pierwsze podpisano już w latach 2013-2014.

Umowę z PSE zawarła w dniu 29 stycznia spółka celowa MFW Bałtyk I S.A., w której Polenergia i Equinor posiadają po 50 proc. udziałów.

Przyłączenie do krajowego systemu elektroenergetycznego ma nastąpić za pośrednictwem przyszłej stacji elektroenergetycznej w sąsiedztwie stacji Słupsk.

REKLAMA

W umowie określono m.in. działania po stronie spółki oraz operatora, których realizacja będzie konieczna do zapewnienia przyłączenia i wyprowadzenia mocy z farmy wiatrowej, a także inne warunki realizacji przyłączenia, w tym związane z pozyskaniem przez operatora gruntów na potrzeby inwestycji sieciowych.

MFW Bałtyk I S.A. będzie zobowiązana do wniesienia opłaty za przyłączenie w wysokości stanowiącej równowartość rzeczywistych nakładów operatora na przyłączenie.

Przy tym umowa nie gwarantuje wyprowadzenia mocy do czasu rozbudowy sieci przez operatora. Opóźnienia w realizacji przyłączenia zostały obwarowane karami umownymi.

Equinor oraz Polenergia planują osiągnięcie etapu gotowości do budowy morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1 440 MW do 2023 roku.

Umowa przyłączeniowa w zakresie projektu MFW Bałtyk III została zawarta z PSE w roku 2014 i obejmuje przyłączenie do sieci farmy wiatrowej o mocy 1200 MW. Przyłączenie ma nastąpić w lokalizacji Słupsk/Wierzbięcino.

REKLAMA

W tej samej lokalizacji ma nastąpić przyłączenie mniejszej farmy wiatrowej realizowanej przez Polenergię i Equinor, o docelowej mocy 240 MW. W tym przypadku umowę przyłączeniową z PSE podpisano już na początku 2013 r.

Polenergia podkeślała w komunikatach, że warunkiem koniecznym do uruchomienia tych inwestycji jest jak najszybsze przyjęcie i wejście w życie ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej, która ustanowi właściwe ramy i dostarczy odpowiedniego wsparcia finansowego do dalszego rozwoju projektów morskich farm wiatrowych.

W ubiegłym roku Polenergia i Equinor sfinalizowały w ramach projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III badania dna morskiego w celu wykrycia potencjalnych niewybuchów.

Celem badań było wykrycie i neutralizacja potencjalnych niewybuchów lub innych obiektów, które mogą zagrozić bezpieczeństwu planowanych prac związanych z posadowieniem turbin wiatrowych.

Nie wykryto żadnych obiektów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla budowy morskiej farmy wiatrowej, a na obszarze wokół zlokalizowanego w okolicy wraku ustanowiono strefę bezpieczeństwa w celu zapewnienia jego ochrony i spokoju.

W ostatnim miesiącu 2020 r. umowę przyłączenia do sieci morskiej farmy wiatrowej zawarła z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi należąca do grupy PGE spółka celowa Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 Sp. z o.o. W tym przypadku chodzi o projekt o mocy 1498 MW. Przyłączenie ma nastąpić w terminie do marca 2028 roku do stacji elektroenergetycznej, która powstanie w sąsiedztwie istniejącej stacji Żarnowiec.

Z kolei w ubiegłym miesiącu umowy przyłączeniowe PSE zawarło z inną spółką PGE (Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 Sp. z o.o, 896 MW), a także ze spółką celową Orlenu (Baltic Power Sp. z o.o, 1200 MW), w której 49 proc. udziałów ma kupić kanadyjski Northland Power. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.