RWE zbuduje gigantyczną farmę wiatrową na morzu

RWE zbuduje gigantyczną farmę wiatrową na morzu
RWE

Niemiecka grupa energetyczna RWE wygrała aukcję, uzyskując prawa do zagospodarowania strefy, w której może powstać jedna z największych morskich farm wiatrowych na świecie.

Niemiecka grupa RWE uzyskała licencję umożliwiającą budowę farmy wiatrowej, która będzie drugą największą tego rodzaju inwestycją na świecie (po Dogger Bank).

W strefie, którą będzie mogło zagospodarować RWE, znajdującej się w odległości ponad 100 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii, w pobliżu przyszłej lokalizacji Dogger Bank, można zbudować morską farmę wiatrową o mocy 3 GW. Niemcy zabezpieczyli prawa do budowy morskiej farmy wiatrowej w tej lokalizacji, oferując w aukcji przeprowadzonej przez brytyjskie władze stawkę 82,5 GBP/MW/rok i była to najniższa cena zaoferowana w ostatniej aukcji na dzierżawę morskich stref pod farmy wiatrowe.

REKLAMA

Inwestycja będzie zlokalizowana w pobliżu innego projektu morskiej farmy wiatrowej rozwijanego przez RWE, o nazwie Sofia i docelowej mocy 1,4 GW.

Brytyjskie inwestycje morskie RWE

Ponadto RWE buduje obecnie u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmę wiatrową Trinton Knoll o docelowej mocy 857 MW. To projekt przejęty przez niemiecką grupę wraz z wchłonięciem aktywów Innogy. Udział RWE w tej inwestycji odpowiada mocy 506 MW. Ma ona być gotowa na początku przyszłego roku.

Zagwarantowana w brytyjskiej aukcji cena energii dla projektu Trinton Knoll wyniesie 74,75 GBP/MWh i będzie obowiązywać przez okres 15 lat liczony od uruchomienia produkcji energii.

W postępowaniu, w którym RWE zabezpieczyło prawa do strefy pod budowę farmy wiatrowej o mocy 3 GW, udostępniono obszary umożliwiające postawienie elektrowni wiatrowych o docelowej mocy 8 GW.

REKLAMA

Największa morska farma wiatrowa na świecie

Za kilka lat największa na świecie będzie morska farma wiatrowa Dogger Bank, której moc wyniesie 3,6 GW i która powstanie w brytyjskiej części Morza Północnego. Za tą inwestycją stoją norweski koncern paliwowy Equinor oraz brytyjski deweloper SSE Renewbles, do których ostatnio dołączyła włoska grupa paliwowa Eni, kupując za 403 mln funtów 20 proc. udziałów w dwóch pierwszych etapach po 1,2 GW każdy.

Dla pierwszego etapu w brytyjskiej aukcji dla offshore zagwarantowano przychody ze sprzedaży energii wynoszące 39,65 funtów/MWh, czyli poniżej 200 zł/MWh. Natomiast w przypadku dwóch pozostałych etapów zabezpieczono cenę 41,61 funtów/MWh.

Budowa pierwszych elektrowni wiatrowych na Dogger Bank – turbin GE Haliade X o rekordowej mocy 13 MW – ma się rozpocząć w 2023 r. Wszystkie trzy etapy mają być gotowe w marcu 2026 r., a cała farma wiatrowa ma produkować rocznie około 18 TWh energii elektrycznej, co stanowi 5 proc. zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii.

Cel ogłoszony przez rząd Borisa Johnsona to budowa morskich farm wiatrowych u wybrzeży Wielkiej Brytanii o łącznej mocy 40 GW.

Obecnie potencjał morskich farm wiatrowych w Europie wynosi już ponad 25 GW, z czego 40 proc. przypada na inwestycje zrealizowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.