Ogromne morskie turbiny na niesubsydiowaną farmę wiatrową

Ogromne morskie turbiny na niesubsydiowaną farmę wiatrową
SGRE

Siemens Gamesa zdobył zamówienie na dostawę turbin dla największego na świecie projektu morskiej farmy wiatrowej, który zostanie zrealizowany mimo braku subsydiów i rządowych gwarancji odkupu energii.

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) poinformował o pozyskaniu zamówienia na 69 turbin w technologii Direct Drive, o jednostkowej mocy 11 MW i średnicy łopat wirnika 200 metrów.

Elektrownie wiatrowe zamówiła firma CrossWind należąca do koncernu paliwowego Shell (79,9 proc.) i grupy energetycznej Eneco (20,1 proc.), która realizuje projekt farmy wiatrowej Hollandse Kust Noord o mocy 759 MW, mającej powstać u wybrzeży Holandii. 

REKLAMA

Inwestycja to efekt wygranej aukcji na zagospodarowanie jednej z morskich stref udostępnionych pod budowę elektrowni wiatrowych przez władze Holandii. Produkcja energii nie zostanie objęta publicznym systemem wsparcia, jednak rząd Holandii wziął na siebie budowę infrastruktury, za pomocą której energia będzie przesyłana na ląd.

Projekt Hollandse Kust Noord uzyskał ostateczną zgodę na budowę w grudniu 2020 r., a CrossWind podjął już finalną decyzję inwestycyjną.

Budowa farmy wiatrowej rozpocznie się jednak dopiero w roku 2023 i w tym samym roku ma zakończyć się instalacja wszystkich 69 turbin.

Po uruchomieniu powinny to być największe na świecie turbiny wiatrowe, które zastosowano w komercyjnym projekcie.

REKLAMA

Jak zapewnia Siemens Gamesa, nowe turbiny SG 11.0-200 DD mają zapewnić 9-procentowy wzrost uzysku energii w stosunku do turbin tego producenta o jednostkowej mocy 10 MW i krótszej o 7 metrów średnicy łopat wirnika (model SG 10.0-193 DD).

Na razie największe turbiny, które zostały dotąd zastosowane w komercyjnych projektach, oferuje duński Vestasa. Takie turbiny są oferowane przez duńską firmę w wariancie mocy 9,5 MW ze średnicą łopat wirnika sięgającą 174 m.

W kolejnych latach na rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawią się jeszcze większe turbiny.

Amerykański General Electric już testuje prototyp turbiny o nazwie Haliade-X, której moc wynosi 13 MW i której dostawy do komercyjnych projektów rozpoczną się w 2023 r.

W tym samym roku dostępna ma być nowa turbina Siemens Gamesa o mocy 14 MW z możliwością optymalizacji do 15 MW. Średnica łopat wirnika w tym modelu ma wynosić 222 metry.

W tym samym roku ma ruszyć seryjna produkcja elektrowni wiatrowych Vestasa o mocy 15 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej 236 metrów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.