Energia wiatrowa zasili biurowce we Wrocławiu

Energia wiatrowa zasili biurowce we Wrocławiu
Centrum Południowe / Skanska

Spółka Engie Zielona Energia zdobyła kontrakt na dostawy energii odnawialnej dla kompleksu biurowców, które w stolicy Dolnego Śląska wybudowała Skanska.

Engie Zielona Energia dostarcza odnawialną energię do wrocławskiego kompleksu Centrum Południe. Budynek jest w 100 proc. zasilany energią produkowaną przez należącą do Engie i zlokalizowaną na terenie naszego kraju farmę wiatrową.

Engie posiada w Polsce cztery farmy wiatrowe o całkowitej mocy 138 MW, a także 11 farm fotowoltaicznych o mocy 11 MWp.

REKLAMA

Firma świadczy usługi handlowe na rzecz producentów energii odnawialnej, takie jak dostęp do rynku energii, obrót zielonymi certyfikatami i gwarancjami pochodzenia czy usługi bilansowania handlowego. Engie wprowadziła także ofertę sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych dla klientów przemysłowych.

Centrum Południe to kilkuetapowa inwestycja, która docelowo będzie oferować 85 tys. m2 powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej. W sierpniu 2020 roku do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki liczące łącznie ok. 28 tys. m2.

Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska, podkreśla, że dla firmy współpraca z Engie to krok w kierunku budowy biurowców generujących zerowy ślad węglowy.  

REKLAMA

– Dla nas zielony zwrot to nie tylko hasło, ale realne i systematycznie wdrażane rozwiązania, dzięki którym nasze inwestycje wnoszą wartość dodaną dla społeczeństwa i środowiska. Wyznaczyliśmy sobie ambitny cel, aby do roku 2030 zredukować emisję dwutlenku węgla o 50 proc., a do roku 2045 osiągnąć neutralność emisyjną – mówi Adam Targowski.

Na zaawansowanym etapie jest projekt firmy Skanska realizowany we współpracy z firmą Saule Technologies związany z panelami fotowoltaicznymi wykonanymi z perowskitów, które mają pojawić się na elewacjach biurowców.

Skanska zapewnia, że zachowują one wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słoneczne nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu – spółka zapewnia, że mają działać efektywnie na każdej powierzchni, również na przeszklonych elewacjach budynków.

Skanska ogranicza ponadto zużycie energii w swoich biurowcach m.in. poprzez systemy oświetlenia, które dopasowują jego natężenie wewnątrz budynku do ilości światła naturalnego na zewnątrz. Zwiększeniu efektywności energetycznej i ograniczeniu śladu węglowego ma również służyć ogłoszony niedawno projekt BMSCare, który umożliwi lepsze wykorzystanie danych budynkowych.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.