Orsted uruchomi w Warszawie centrum kompetencji

Orsted uruchomi w Warszawie centrum kompetencji
Orsted

Duński koncern energetyczny będący największym na świecie inwestorem w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w swoim warszawskim biurze stworzy inżynieryjne centrum kompetencji, którego zadaniem będzie obsługa inwestycji związanych z budową farm wiatrowych na Bałtyku. Pracę w Orsted Polska ma znaleźć około 140 specjalistów.

Powołanie inżynieryjnego centrum kompetencji do obsługi morskich farm wiatrowych to kolejny obszar biznesu duńskiej grupy, która w Polsce działa od dziesięciu lat.

Specjaliści zatrudnieni w warszawskim centrum EPCO (skrót od ang. Engineering, Procurement, Construction and Operations tj. inżynieria, zaopatrzenie, budowa i eksploatacja) mają pracować przy polskich projektach morskich farm wiatrowych, a także wspierać operacyjną działalność grupy na innych rynkach.

REKLAMA

Orsted rozpoczął proces rekrutacji i w ciągu najbliższych kilku miesięcy ma zatrudnić ponad 50 specjalistów m.in. w zakresie inżynierii i zakupów.

Soren Westergaard Jensen, p.o. dyrektora zarządzającego obszarem offshore w Orsted Polska, podkreśla, że stworzenie centrum inżynieryjnego w Warszawie jeszcze mocniej wpisuje Polskę w strategiczne plany Orsted. Jest także jedną z praktycznych realizacji zobowiązań podjętych w ramach podpisania porozumienia sektorowego zawartego między rządem i przedstawicielami polskiej branży offshore.

– Polska jest dla Orsted jednym z kluczowych rynków, gdzie inwestujemy intensywnie jako partner przy realizacji największej morskiej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Chcemy dalej wspierać polską transformację niskoemisyjną i być przy kolejnych projektach w Polsce. Dlatego obok działającego już w Warszawie hubu IT i finansowego, tworzymy kolejne centrum kompetencji, skupiające specjalistów inżynierii do obsługi zarówno polskiego rynku, jak i wspierających należące do Ørsted największe na świecie portfolio działających morskich farm wiatrowych – mówi Soren Westergaard Jensen.

Duński koncern podkreśla, że kadrowe i kompetencyjne wzmacnianie obszaru związanego z morską energetyką wiatrową to skutek dalekosiężnych planów Orsted w Polsce. Spółka wspólnie z Polską Grupą Energetyczna realizuje morską farmę wiatrową Baltica o mocy sięgającej 2,5 GW w ramach pierwszej fazy rozwoju rynku.

W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych pierwszy etap inwestycji  farma wiatrowa Baltica 3 – zacznie produkować energię około 2026 r., a farma wiatrowa Baltica 2 ma być gotowa około 2027 r.

REKLAMA

Ponadto wcześniej w tym miesiącu Orsted zawiązał partnerstwo z ZE PAK, aby razem starać się o pozwolenia lokalizacyjne w polskim obszarze Bałtyku w ramach drugiej fazy rozwoju rynku.

Celem współpracy z ZE PAK jest udział w procesie administracyjnym na przyznanie kolejnych lokalizacji w polskiej części Morza Bałtyku w ramach drugiej fazy rozwoju rynku morskiej energetyki wiatrowej. Jeśli uda się zabezpieczyć miejsce, firmy przystąpią wspólnie do aukcji, które planowane są w 2025 i 2027 roku.

Obecnie w warszawskim biurze Orsted pracuje ponad 300 osób m.in. w obszarze IT i finansów, dziale rozwoju rynku, jak również specjalistów obsługujących projekty morskich farm wiatrowych m.in. inżynierów w departamencie EPCO i SCADA (skrót od ang. Supervisory Control And Data Acquisition – system informatyczny umożliwiający zbieranie danych w czasie rzeczywistym do oceny produkcji energii).

– Przez 10 lat prowadzonej w Polsce działalności zbudowaliśmy dużą i prężnie rozwijającą się organizację świadczącą usługi IT i finansowe dla całej grupy. Przyciągamy różnorodne talenty, bazując na dobrze wykształconych specjalistach z Polski. Ta strategia się sprawdziła, a potencjał biznesowy rozwijającego się sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawiły, że w Polska została wybrana na rynek, gdzie będą rozwijane kolejne wspólne funkcje dla całej grupy Orsted – dodaje Peter Thomassen, dyrektor obszaru IT oraz Orsted Polska.

Obecnie Orsted Polska prowadzi nabór na ponad 140 wakatów w obszarach inżynierii, IT oraz finansów. Zgodnie z planami każdego miesiąca tego roku do grona pracowników Orsted ma dołączać około 20 osób.

– Przyjęta strategia globalizacji naszych operacji w ramach całej grupy sprawiła, że wkroczyliśmy w okres intensywnych rekrutacji. Zależy nam na tym, by jak najwięcej dobrze wykształconych polskich inżynierów i specjalistów innych dziedzin znalazło zatrudnienie i zdobywało doświadczenie u lidera globalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej – mówi Marzena Sękul, kierownik działu HR w Orsted Polska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.