Ruszyła budowa ogromnej morskiej farmy wiatrowej bez subsydiów

Ruszyła budowa ogromnej morskiej farmy wiatrowej bez subsydiów
Siemens Gamesa Renewable Energy

Pierwsza partia turbin wiatrowych produkcji Siemens Gamesa Renewable Energy dociera na morską farmę wiatrową Hollandse Kust Zuid. Wrażenie robią liczby: farma docelowo osiągnie moc 1,5 GW, transportowane turbiny wiatrowe mają jednostkową moc 11 MW, a średnica łopat ich wirnika wynosi 200 m. Cała inwestycja jest realizowana bez subsydiów czy publicznych gwarancji odkupu energii. 

Projekt Hollandse Kust Zuid realizowany jest na holenderskiej części Morza Północnego, około 20 km od prowincji Zuid-Holland. Powierzchnia farmy wiatrowej to 235,8 km2, łącznie pracować będzie na niej 140 bezprzekładniowych turbin wiatrowych Siemens Gamesa oraz dwie morskie stacje elektroenergetyczne.

Właścicielami projektu ogromnej farmy wiatrowej są Vattenfall, BASF i Allianz. W ubiegłym roku BASF kupił od szwedzkiej grupy energetycznej 49,5 proc. udziałów w projekcie, płacąc za nie 300 mln euro. Z kolei na początku tego roku w wyniku transakcji z BASF właścicielem 25,2 proc. udziałów w inwestycji stał się fundusz Allianz Capital Partners.

REKLAMA

Vattenfall odpowiada za rozwój inwestycji. Co istotne, szwedzki koncern od początku rozwija projekt Hollandse Kust Zuid bez pomocy finansowej ze strony rządu holenderskiego. Jest to pierwszy taki projekt na globalnym rynku offshore realizowany bez wsparcia.

Ogromne turbiny wiatrowe Siemens Gamesa, o jednostkowej mocy 11 MW, to obecnie największe i najmocniejsze turbiny zainstalowane w jakimkolwiek komercyjnym projekcie farmy wiatrowej na świecie. Ich całkowita wysokość od poziomu morza do szczytu łopaty sięga 225 m.

Jak podaje Vattenfall, pierwsza turbina na farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid ma zacząć wytwarzać energię elektryczną już na poczatku przyszłego miesiąca, a oddanie do użytku całej inwestycji planowane jest na lato 2023 roku.

REKLAMA

Zapowiedzi tego przełomowego projektu pojawiły się w połowie 2020 roku. Wtedy to Vattenfall wybrał elektrownie wiatrowe Siemens Gamesa do swojej ogromnej inwestycji u wybrzeży Holandii.

Farmy wiatrowe o całkowitej mocy 1,5 GW powstające w strefach Hollandse Kust Zuid I-IV realizowane są w wyniku holenderskich aukcji, które odbyły się w marcu 2018 roku i lipcu 2019 roku. Nie wiązały się one z przyznaniem gwarantowanych cen na sprzedaż energii, więc Vattenfall będzie musiał bazować na warunkach wynegocjowanych na rynku.

Rekordowe turbiny wiatrowe Siemens Gamesa

Dla Siemens Gamesa kontrakt z grupą Vattenfall jest kolejną dużą umową na dostawę morskich elektrowni wiatrowych.

Podobną skalę ma zamówienie dla projektu Sofia Offshore Wind Farm o mocy 1,4 GW, który jest realizowany na Morzu Północnym, około 200 km od wybrzeża Wielkiej Brytanii. Tam Siemens Gamesa dostarczyć ma 100 morskich turbin wiatrowych o jeszcze większej jednostkowej mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej aż 222 m, która zagarnia powierzchnię 39 tys. m2 (w przybliżeniu jest to wielkość 5,5 standardowych boisk piłkarskich). Uruchomienie turbin zaplanowane jest na rok 2024.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.