Nowa farma wiatrowa w Wielkopolsce

Nowa farma wiatrowa w Wielkopolsce
Qair Polska

Wywodzący się z Francji deweloper odnawialnych źródeł energii Qair zrealizował w naszym kraju kolejną inwestycję, budując elektrownie wiatrowe na terenie wielkopolskiej gminy Rychwał.

Polski oddział francuskiej grupy Qair uruchomił farmę wiatrową w gminie Rychwał, składającą się z sześciu turbin o łącznej mocy 18 MW. W projekcie wykorzystano turbiny o jednostkowej mocy 3 MW, które dostarczył niemiecki producent Nordex.

Farma wiatrowa Rychwał ma produkować w skali roku około 60 GWh energii elektrycznej, co – jak wylicza inwestor – odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 30 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Inwestycja została zrealizowana dzięki finansowaniu przyznanemu przez konsorcjum banków, w skład którego weszły PKO BP, Santander Polska i BNP Paribas.

Wraz z uruchomieniem tej farmy wiatrowej portfel projektów Qair Polska, które znajdują się w fazie operacyjnej, zwiększył się do 245 MW, na co składają się jeszcze farmy wiatrowe w Rzepinie, Linowie, Udaninie, Wrześni oraz Parzęczewie.  

Inwestor zapowiada, że do końca tego roku odda do użytku jeszcze farmy wiatrowe o mocy około 60 MW.

Fotowoltaika w rozwoju

REKLAMA

Qair Polska nie skupia się w naszym kraju wyłącznie na inwestycjach wiatrowych. Spółka dewelopuje kilka dużych projektów fotowoltaicznych. Wśród nich są projekty o mocach liczących po kilkadziesiąt megawatów.

Kolejne inwestycje w lądowej energetyce wiatrowej i fotowoltaice, które zrealizuje w naszym kraju Qair, będą finansowane m.in. przez ING Bank Śląski, który wcześniej w tym roku przyznał deweloperowi kredyty na budowę 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 72 MW oraz dwóch farm wiatrowych o mocy 10 MW.

Dla tych projektów Qair zabezpieczył wsparcie w wyniku skutecznego złożenia ofert w aukcjach dla OZE przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki w latach 2020–2021. Te projekty mają zostać zrealizowane w przyszłym roku.

W sumie portfel inwestycji PV rozwijanych w naszym kraju przez Qair obejmował – według stanu na luty br. – zaawansowane projekty o łącznej mocy około 175 MW, a także inwestycje będące na początkowym etapie przygotowań o mocy 2,5 GW.

Qair Polska chce ponadto rozwijać projekty morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W tym celu spółka złożyła wnioski o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych. Ich otrzymanie umożliwiłoby realizację inwestycji w drugim etapie systemu wsparcia dla offshore zakładającego organizację aukcji w latach 2025–2027.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.