Wiadomo, kto przeprowadzi certyfikację morskiej farmy wiatrowej Baltic II

Wiadomo, kto przeprowadzi certyfikację morskiej farmy wiatrowej Baltic II
fot. RWE

Koncern RWE Renewables wybrał partnera certyfikującego dla dużego projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Zajmie się tym firma UL Solutions, specjalizująca się w testowaniu, kontroli i certyfikacji projektów związanych z energetyką odnawialną.

Jak informuje RWE Offshore Wind Poland, spółka zależna RWE Renewables, certyfikacja morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II zostanie przeprowadzona zgodnie ze światowymi standardami i w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków, skupiającym niezależnych rzeczoznawców. Wybrana do realizacji zadania firma UL Solutions jest jednym z największych na świecie dostawców usług testowania, kontroli i certyfikacji dla projektów OZE.

UL Solutions ma przeprowadzić proces certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o łącznej mocy 350 MW. Instalacja zlokalizowana będzie w polskiej części Morza Bałtyckiego, około 55 km od brzegu, gdzie głębokość wody osiąga 30–50 m. Morska farma wiatrowa RWE zajmie obszar 41 km2.

REKLAMA

Realizacja procesu budowy, a następnie eksploatacji F.E.W. Baltic II będzie przebiegać zgodnie z najwyższymi światowymi standardami oraz obowiązującymi przepisami krajowymi i międzynarodowymi. W ramach wymiany wiedzy cała procedura będzie odbywać się w dialogu z Polskim Rejestrem Statków – mówi Lukas Prietz, dyrektor Projektu Farmy Wiatrowej F.E.W. Baltic II w RWE Renewables.

Wybierając do współpracy UL Solutions, angażujemy firmę globalną, która od wielu lat działa w Polsce, opierając się na polskich inżynierach i ekspertach. Wpisuje się to w realizowaną przez RWE strategię local content, polegającą na współpracy z krajowymi firmami i specjalistami – podkreśla Prietz.

Polskie plany RWE Renewables

Dyrektor projektu F.E.W. Baltic II zaznacza, że Polska jest dla RWE jednym z najatrakcyjniejszych rozwijających się rynków offshore.

REKLAMA

Nie chcemy poprzestać na projekcie F.E.W. Baltic II, dlatego zaaplikowaliśmy też o wszystkie 11 obszarów udostępnionych przez polskie władze pod budowę kolejnych farm wiatrowych – mówi Lukas Prietz.

Kierownik ds. inżynierii z UL Solutions wskazuje na znaczenie certyfikacji projektu. – Potwierdzenie, że morska energetyka wiatrowa może wspierać sieć elektroenergetyczną przy jednoczesnej optymalizacji produkcji energii, jest kluczowe dla przyspieszenia rozwoju farm wiatrowych i zielonej transformacji energetycznej Polski – mówi Joern Gerlach, engineering manager w zespole Renewables Energy w grupie UL Solutions Energy and Industrial Automation.

Jak podaje RWE, farma wiatrowa F.E.W. Baltic II – o mocy 350 MW – po uruchomieniu będzie w stanie wyprodukować zieloną energię pokrywającą potrzeby około 350 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz zaplanowanych projektów morskich RWE eksploatuje w Polsce lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej ponad 420 MW. W tym roku do sieci przyłączono farmę Rozdrażew (16,8 MW). W toku prac są projekty Wierzchlas (7 MW) i Żnin (48 MW), a należące do RWE farmy wiatrowe Dolice (48 MW) i Lech Nowy Staw III (12 MW) czekają na licencje. Farma Lech Nowy Staw III, zlokalizowana w województwie pomorskim, niedługo zacznie produkować energię dla kilku browarów działających w Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.