Farma wiatrowa w Wielkopolsce przyłączona do sieci

Farma wiatrowa w Wielkopolsce przyłączona do sieci
fot. Jan Kopriva/Unsplash

Firma RWE Renewables przyłączyła do sieci swoją 16. farmę wiatrową w Polsce  projekt Rozdrażew. To inwestycja o mocy 16,8 MW, zwiększająca moc portfela projektów wiatrowych RWE w naszym kraju do 410 MW.

Farma wiatrowa Rozdrażew w Wielkopolsce, w powiecie krotoszyńskim, wyprodukuje energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 27 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja została w pełni oddana do użytku. Kolejne farmy wiatrowe niemieckiej grupy energetycznej RWE Renewables w Polsce mają być uruchomione jeszcze w tym roku.

Jak podkreśla Katja Wünschel, CEO sektora Wind Onshore and Solar Europe & Australia w RWE Renewables: – Tempo naszej ekspansji jest duże: zespół RWE rozpoczął już budowę farmy wiatrowej Wierzchlas. Ponadto planujemy oddanie do użytku kolejnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych w tym roku. Nieustanne poszerzanie naszego portfolio podkreśla strategiczne znaczenie, jakie ma dla nas rynek polski.

REKLAMA

Budowa farmy Rozdrażew zajęła niemieckiej spółce 14 miesięcy. Instalacja obejmuje siedem turbin wiatrowych.

W trakcie budowy jest farma wiatrowa Wierzchlas o mocy 7 MW. Powstanie w gminie Mieszkowice, około 100 km od Szczecina. Tu RWE planuje postawić dwie turbiny wiatrowe, których praca pozwoli dostarczyć w skali roku zieloną energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu rocznemu 8,8 tys. gospodarstw domowych.

Dzięki trzem farmom wiatrowym, które mają zostać oddane do użytku komercyjnego w tym roku, zdecydowanie umacniamy naszą pozycję w sektorze zielonej energii w Polsce – mówi Wojciech Borkowski, odpowiedzialny w RWE Renewables za budowę projektów onshore.

REKLAMA

Jak podaje spółka, na koncesje czekają farmy wiatrowe Dolice (48 MW) i Lech Nowy Staw III (12 MW). W tym roku ma również ruszyć budowa projektu Żnin (48 MW).

Aktywność w sektorach offshore i solar

RWE aktywnie działa także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Spółka złożyła 11 wniosków o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych dla farm wiatrowych – we wszystkich wyznaczonych przez ministra lokalizacjach w polskiej części Bałtyku.  

Obecnie RWE realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o docelowej mocy 350 MW.

Zaangażowanie RWE w segment źródeł odnawialnych obejmuje również projekty fotowoltaiczne. Firma planuje realizację w latach 2022 i 2023 nowych inwestycji solarnych o mocy ponad 80 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.