Farma wiatrowa RWE dostarczy energię Kompanii Piwowarskiej

Farma wiatrowa RWE dostarczy energię Kompanii Piwowarskiej
RWE

Rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej Lech Nowy Staw realizowana w ramach wieloletniej umowy zawartej w 2019 r. pomiędzy Kompanią Piwowarską a RWE. Jej celem jest pokrycie od 2021 r. energią pochodzącą z wiatru całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną trzech browarów Kompanii Piwowarskiej. Pierwsza dostawa energii elektrycznej z nowych turbin wiatrowych ma nastąpić na początku 2022 r.

Na farmę wiatrową zlokalizowaną w pobliżu miejscowości Nowy Staw, ok. 50 km na południowy wschód od Gdańska, złożą się trzy turbiny Nordex N149 o łącznej mocy 12 MW.

Na mocy umowy PPA zawartej na 10 lat RWE w 2020 r. zapewniło już 40 proc., a w 2021 r. pokryje 100 proc. zapotrzebowania browarów Kompanii Piwowarskiej na odnawialną energię elektryczną z istniejących farm wiatrowych.

REKLAMA

Od początku 2022 roku większość zapotrzebowania Kompanii Piwowarskiej na energię elektryczną wykorzystywaną do warzenia piwa w browarach Dojlidy, Lech Browary Wielkopolski i Tyskich Browarach Książęcych będzie zaspokajana przez farmę wiatrową, która będzie ona nosić nazwę Lech Nowy Staw. Pierwszy człon tej nazwy to jedna z marek piwa produkowanego przez Kompanię.

Dzięki podpisanej umowie PPA nasz proces warzenia piwa konsekwentnie staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Oznacza to, że już w tym roku zmniejszymy ślad węglowy pochodzący z naszych browarów o 66 proc. w porównaniu do 2019 r., w którym rozpoczęła się nasza współpraca. Realizacja strategii zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej wypełnia trzynaście z siedemnastu celów Agendy 2030 ONZ i przyczynia się do realizacji wizji środowiskowej Asahi – mówi prezes Kompanii Piwowarskiej Igor Tikhonov.

Realizacja umowy z RWE wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej, której celem jest osiągnięcie neutralności węglowej we wszystkich browarach do 2030 r., a także zmotywowanie dostawców i partnerów firmy do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw o 30 proc. Nadrzędnym celem strategii jest osiągnięcie neutralności węglowej w całym łańcuchu dostaw do 2050 r.

REKLAMA

– Razem z Kompanią Piwowarską pokazujemy, jak wygląda ochrona środowiska w warunkach rynkowych. Naszym celem jest wprowadzenie na rynek zielonej energii na mocy dwustronnych umów na dostawę energii i niezmiernie cieszymy się z rozpoczęcia prac nad naszym wspólnym projektem. Polska doświadcza aktualnie świadomej ekspansji odnawialnych źródeł energii, a my z przyjemnością wnosimy swój wkład w transformację energetyczną, do jakiej dochodzi na terenie tego kraju – komentuje Tom Glover, dyrektor handlowy RWE Renewables.

RWE może pochwalić się wieloletnim, rozległym doświadczeniem na polskim rynku lądowych farm wiatrowych, gdzie zbudowała sieć o łącznej mocy około 370 MW.

W ostatnim czasie firma postawiła kolejny krok w stronę realizacji swojej pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce dzięki uzyskaniu kontraktu różnicowego dla projektu Baltic II .

Aktualnie RWE Renewables posiada globalne portfolio w energetyce odnawialnej o łącznej mocy około 9 GW, przy czym trwają prace nad rozbudową aktywów OZE o kolejne 3 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.