Dania i Niemcy wspólnie zbudują wyspę energetyczną na Bornholmie

Dania i Niemcy wspólnie zbudują wyspę energetyczną na Bornholmie
fot. Mary Ray/Unsplash

Bornholmska Wyspa Energetyczna ma odbierać energię z zainstalowanych w jej sąsiedztwie morskich farm wiatrowych o mocy 3 GW. Dania zwiększyła o 1 GW swoje założenia po tym, jak porozumiała się z Niemcami w sprawie transgranicznej współpracy energetycznej.

Ten projekt energetyczny ma umożliwić produkcję energii pokrywającej zapotrzebowanie nawet 4,5 mln europejskich domów. Dania zdecydowała się na zwiększenie planowanej mocy morskich farm wiatrowych, które zostaną połączone z infrastrukturą energetyczną Bornholmu – z 2 do 3 GW – co było możliwe dzięki rozszerzeniu w studium wykonalności obszarów przewidzianych dla projektu.

Wyspa energetyczna na Bornholmie będzie wspólną inwestycją Danii i Niemiec. Niemcy podłączą się do niej za pomocą kabla podmorskiego o długości około 470 km. Pozwoli on na przesyłanie energii bezpośrednio z wyspy do niemieckiej sieci energetycznej i dalej do Europy. Budowa interkonektora będzie się wiązać z powstaniem nowej podstacji na Bornholmie.

REKLAMA

Koszty infrastruktury poniosą oba kraje, które będą korzystać z dostaw zielonej energii elektrycznej.

Bliżej niezależności energetycznej

Wyspa energetyczna jest kamieniem milowym w historii energetyki i pojawia się w czasie, gdy współpraca międzynarodowa jest pilniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – skomentowała Dan Jørgensen, minister ds. klimatu, energii i usług komunalnych Danii.

REKLAMA

Projekt transgranicznej współpracy energetycznej z Danią jest projektem flagowym. Zielona energia z Bornholmskiej Wyspy Energetycznej uzupełni krajową produkcję energii i zmniejszy naszą zależność od importu energii kopalnej. Dzięki takim projektom wśród europejskich partnerów osiągamy jednocześnie dwa kluczowe cele: europejskie bezpieczeństwo energetyczne i neutralność klimatyczną – mówił Robert Habeck, minister gospodarki i ochrony klimatu w Niemczech.

Turbiny wiatrowe na wyspie energetycznej rozmieszczone będą w odległości od 15 do 45 km od wybrzeża Bornholmu. Ich instalacja ma zostać przeprowdzona do 2030 roku.

W ostatnich 30 latach Dania i Niemcy były liderami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego. Obecnie mają odpowiednio 1,5 GW i 1 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych na Bałtyku, co stanowi ponad 90 proc. łącznej mocy całego regionu.

W ubiegłym roku Duńczycy uruchomili obecnie największą farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Największa farma wiatrowa na Bałtyku już gotowa.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.