BGK przyznał kredyt na budowę farmy wiatrowej

BGK przyznał kredyt na budowę farmy wiatrowej
Waldemar Brandt/Unsplash

Spółka Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Środki zostaną przeznaczone na budowę instalacji wiatrowej o łącznej mocy 17,5 MW.

Inwestycja, która ma być sfinansowana z kredytu, realizowana jest w gminie Kazimierz Biskupi, w województwie wielkopolskim. Do realizacji projektu powołana została spółka Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi, która jest spółką zależną grupy ZE PAK SA, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.

Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi podpisała z BGK umowę opiewającą łącznie na 165 mln zł. W tej kwocie 135 mln zł to kredyt inwestycyjny, a 30 mln zł to kredyt VAT.  W ramach umowy spółka zobowiązała się do wniesienia udziału własnego (ze środków własnych) w wysokości nie mniejszej niż 35,3 mln zł.

REKLAMA

Pozyskane kredyty mają być przeznaczone na finansowanie i refinansowanie kosztów budowy farmy wiatrowej, której łączna moc zainstalowana osiągnie 17,5 MW.

Farma wiatrowa Kazimierz Biskupi: istotne daty

Zakończenie budowy farmy wiatrowej w Kazimierzu Biskupim zaplanowane jest na trzeci kwartał 2023 roku.

Jako ostateczny termin spłaty kredytu inwestycyjnego strony ustaliły 20 grudnia 2038 roku, natomiast kredyt VAT ma być spłacony do 20 marca 2024 roku.

Jednym z wykonawców projektu jest Przedsiębiorstwo Remontowe PAK Serwis – również spółka zależna ZE PAK SA.

REKLAMA

W związku z umową kredytową podpisaną przez spółkę Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi i BGK planowane jest m.in. zawarcie z Polkomtelem umowy bezpośredniej oraz umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA) wyprodukowanej przez farmę Kazimierz.

Inwestycje wiatrowe ZE PAK

W czerwcu br. PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE), należąca do grupy ZE PAK, poinformowała o przejęciu 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Great Wind, która realizuje projekt farmy wiatrowej w Człuchowie, w województwie pomorskim. Docelowa moc instalacji ma osiągnąć 72,6 MW.

PAK-PCE zamierza przeznaczyć na zakup i postawienie farmy wiatrowej w Człuchowie około 725 mln zł. Instalacja składać się będzie z 33 turbin wiatrowych. Przewidywany termin jej uruchomienia to najpóźniej trzeci kwartał 2024 roku.

ZE PAK rozpoczął działalność w energetyce wiatrowej w zeszłym roku. Spółka kupiła wówczas dwa projekty farm wiatrowych. Pierwszy to właśnie inwestycja w Kazimierzu Biskupim, na którą teraz pozyskany został kredyt z BGK. Drugi projekt to farma wiatrowa Miłosław w Wielkopolsce, która ma się składać z czterech turbin. Przewidywany termin jej uruchomienia to trzeci kwartał 2023 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.