Siemens wprowadza ogromną lądową turbinę wiatrową

Siemens wprowadza ogromną lądową turbinę wiatrową
Siemens Gamesa Renewable Energy

Siemens Gamesa Renewable Energy wprowadza na rynek lądowej energetyki wiatrowej turbinę o mocy 7 MW. Wcześniej wdrożenie do sprzedaży turbiny o jeszcze większej jednostkowej mocy zapowiedział główny konkurent SGRE duński Vestas.

Czołowy producent lądowych i morskich elektrowni wiatrowej Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) ogłosił zwiększenie mocy swoich największych turbin przeznaczonych do pracy na lądzie do 7 MW. Ogromna elektrownia wiatrowa w tym wariancie ma mieć długość łopat wirnika wynoszącą 170 metrów.

Nowa turbina SG 7.0-170 ma bazować na wdrożonej już do produkcji platformie Siemens Gamesa 5.X, która została wykorzystana dotychczas w ponad 100 turbinach zainstalowanych przez SGRE na całym świecie.

REKLAMA

Wcześniej największym oferowanym wariantem turbiny Siemens Gamesa 5.X była maszyna o mocy 6,6 MW, której prototyp został zainstalowany przed rokiem w centrum testowym w Hovsore w Danii.

Do tej pory SGRE zdobył zamówienia na turbiny bazujące na platformie Siemens Gamesa 5.X o łącznej mocy 4,5 GW – na farmy wiatrowe w Brazylii, Finlandii, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii i Rumunii.

Vestas na prowadzeniu

Wielka turbina SGRE najprawdopodobniej nie będzie jednak największą maszyną na globalnym rynku lądowej energetyki wiatrowej. Wprowadzenie jeszcze większej elektrowni wiatrowej ogłosił kilka miesięcy temu duński Vestas.

REKLAMA

Elektrownia wiatrowa duńskiego producenta ma mieć moc 7,2 MW, a średnica łopat wirnika w jej przypadku ma wynosić 172 metry.

Według informacji Vestasa model V172-7.2 zapewni 12-proc. wzrost rocznej produkcji energii (AEP) w porównaniu z wykorzystaniem modelu V162-6.2 MW w warunkach słabego wiatru. Turbina ma być dostępna równolegle w wariantach mocy 7,2 MW, 6,8 MW i 6,5 MW. Duńczycy przygotowali warianty do pracy w różnym klimacie, także w warunkach bardzo zimnych i gorących.

Elektrownia wiatrowa V172-7.2 MW wykorzystywać będzie nową modułową architekturę gondoli. Jest ona zbudowana z komponentów o wymiarach odpowiadających standardom dla logistyki drogowej, kolejowej i morskiej. Dzięki temu łatwiejszy ma być transport turbiny i jej serwisowanie.

Nowy model jest też krokiem w kierunku zbliżenia budowy lądowych i morskich platform firmy Vestas. Turbiny V172-7.2 MW oraz V162-7.2 MW mają taką samą modułową architekturę gondoli jak przygotowywana przez Duńczyków wielka morska turbina o jednostkowej mocy 15 MW – model V236-15.0 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.