ERM zintegruje elektrolizer i turbinę wiatrową na pływającej platformie

ERM zintegruje elektrolizer i turbinę wiatrową na pływającej platformie
fot. ERM Dolphyn

W brytyjski projekt produkcji ekologicznego wodoru z wykorzystaniem energii z wiatru wytwarzanej przez morską turbinę zaangażowana jest spółka Principle Power. W instalacji zastosowano opracowaną przez Principle technologię WindFloat, dodatkowo firma została wybrana do wykonania projektu FEED (Front-End Engineering Design).

U wybrzeży Aberdeen w Szkocji realizowany jest projekt o nazwie Wind-to-Hydrogen Dolphyn, za który odpowiada ERM, spółka rozwijająca koncepcję produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem morskiej energii wiatrowej – Dolphyn (Deepwater Offshore Local Production of HYdrogeN).

Na wykonanie zadania ERM otrzymał 8,62 mln funtów dofinansowania od rządu brytyjskiego w ramach konkursu Low Carbon Hydrogen Supply 2. Projekt przewiduje zbudowanie demonstracyjnej instalacji o mocy 10 MW.

REKLAMA

Autorskie koncepcje ERM i Principle Power

Koncepcja Dolphyn opracowana przez ERM wykorzystuje modułową konstrukcję integrującą elektrolizer i turbinę wiatrową na zacumowanej, pływającej platformie. Bazuje ona na technologii WindFloat firmy Principle Power, z którą ERM współpracuje w obszarze produkcji wodoru od 2019 roku.

Teraz Principle Power został zakontraktowany przez ERM do wykonania projektu FEED (Front-End Engineering Design) dla Wind-to-Hydrogen Dolphyn.

Obecnie ustalono, że aby spełnić ambicje zeroemisyjności netto w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, wodór z przybrzeżnych morskich konstrukcji pływających musi być znaczącym składnikiem każdego realnego długoterminowego rozwiązania w zakresie wytwarzania ciepła, energii elektrycznej i transportu – powiedział David Caine, partner w ERM.

Projekt ERM Dolphyn, jedyny w swoim rodzaju, jest innowacyjnym zintegrowanym systemem łączącym wszystkie technologie wymagane do połączenia najnowszych technologii pływających konstrukcji wiatrowych i produkcji wodoru, umożliwiającym udział morskich zasobów wiatrowych w wytwarzaniu wodoru na dużą skalę. Koncepcja Power odegrała kluczową rolę w tym procesie i cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę – podkreślił Caine.

REKLAMA

Cel: wdrożenie na skalę komercyjną

Projekt demonstracyjny o mocy 10 MW będzie kluczowym etapem sprawdzenia koncepcji Dolphyn, zanim zostanie ona wdrożona na skalę komercyjną. Ma on zostać uruchomiony pod koniec 2025 roku.

Z kolei projekty komercyjne (moc od 300 MW) są w trakcie opracowywania. ERM spodziewa się uruchomienia pierwszych instalacji przed 2030 rokiem.

Po 2030 roku mają być wdrażane projekty w skali gigawatów. Jak podaje ERM, po pełnym uruchomieniu projektów o spodziewanej łącznej mocy 4 GW firma będzie mogła dostarczyć zieloną energię do ogrzania ponad 1,5 mln domów.

ERM Dolphyn ma być kluczowym projektem dla brytyjskiej strategii „Hydrogen coast”. Może on wygenerować ponad 10 tys. nowych miejsc pracy do 2030 roku i ponad 100 tys. do 2050 roku.

Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą wieloletnią współpracę z ERM przy projekcie Dolphyn i jesteśmy chętni do dalszego rozwoju partnerstwa w całym łańcuchu dostaw towarzyszącym aplikacji pływającej morskiej energetyki wiatrowej, aby wspierać i przyspieszać wzrost w Wielkiej Brytanii i na świecie – skomentował podpisanie kontraktu FEED Gregory-Campbell Smith, Senior Business Developer Manager Europe w Principle Power.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.