Decyzja środowiskowa dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind na Bałtyku

Decyzja środowiskowa dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind na Bałtyku
BC-Wind

Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50/50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE – uzyskała decyzję środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Instalacja o mocy do 400 MW ma powstać w województwie pomorskim, około 23 km na północ od gmin Choczewo i Krokowa.

Decyzja środowiskowa dla BC-Wind została wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku.

– Otrzymanie decyzji środowiskowej znacząco przybliża Ocean Winds do realizacji pierwszej farmy wiatrowej Ocean Winds na polskim Bałtyku. Decyzja środowiskowa jest dla nas ważnym kamieniem milowym w realizacji projektu BC-Wind. Teraz koncentrujemy się na kolejnych fazach inwestycji, w szczególności na zabezpieczeniu umów z firmami w łańcuchu dostaw zgodnie z docelowym harmonogramem projektu – mówi Grzegorz Górski, COO firmy.

REKLAMA

Co znaleziono na dnie

Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, podkreśla: – Od 2019 roku przeprowadziliśmy szereg kompleksowych badań, w które zaangażowanych było ponad 160 ekspertów, 15 jednostek pływających, zdalnie sterowany pojazd podwodny i specjalistyczny samolot. Przebadaliśmy znaczny obszar o powierzchni 298 km2 i zebraliśmy informacje o 140 różnorodnych obiektach osiadłych na dnie Bałtyku, z czego 72 zaklasyfikowano jako formy geologiczne i 6 rozpoznano jako wraki statków.

Za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego zebrano informacje m.in. o głazowiskach, liniach kablowych, charakterystycznych utworach geologicznych czy lokalizacjach zalegających na dnie wraków. Informacje te mogą mieć bezpośredni wpływ na ostateczne rozmieszczenie turbin.

Od nietoperzy do morskich ssaków

Badaniu podlegało również występowanie ptaków morskich i migrujących nad obszarem planowanej inwestycji, aktywność nietoperzy oraz obecność ssaków morskich. Analizowano ją za pomocą m.in. podwodnych detektorów akustycznych i lotów samolotem obserwacyjnym.

REKLAMA

W ramach badań przeprowadzono również monitoring hydrologiczny i meteorologiczny z uwzględnieniem przepływów morskich, pobrano i zbadano ponad 1,7 tys. litrów wody morskiej na potrzeby analizy jakości wód powierzchniowych i przydennych.

Morska farma BC-Wind jest realizowana zgodnie z harmonogramem. W 2013 roku zostało wydane pozwolenie lokalizacyjne dla C-Wind oraz B-Wind (tzw. pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych), a w 2019 roku uruchomiono badania środowiskowe, niezbędne do przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne.

Badania geologiczne i pomiary wietrzności

W 2020 roku zakończyło się wstępne badania geologiczne dna morskiego, a spółka otrzymała warunki przyłączenia do sieci (wydane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne). W 2021 roku złożone zostały raport i wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, uzyskano także pozwolenie na układanie i utrzymanie kabli podmorskich dla infrastruktury przyłączeniowej.

Ważnym etapem inwestycji było zakończenie dwuletniej kampanii pomiaru wietrzności i podpisanie umowy o przyłączeniu do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, jak również uzyskanie prawa do kontraktu różnicowego (tzw. CfD). W maju 2022 roku została podpisana wstępna umowa dzierżawy portu we Władysławowie pod bazę serwisową dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.

Ocean Winds planuje rozpoczęcie działalności komercyjnej BC-Wind w 2027 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.