Ceny turbin wiatrowych Vestasa znowu wzrosły. Tańszy Nordex

Ceny turbin wiatrowych Vestasa znowu wzrosły. Tańszy Nordex
Vestas

W minionym kwartale największy na świecie producent elektrowni wiatrowych Vestas znowu podniósł ceny. Podobnie robią też inni producenci, którzy z powodu wzrostu kosztów muszą walczyć o rentowność. Ostatni kwartał Vestas zamknął ze spadkiem przychodów i słabym wynikiem finansowym.

We wcześniejszym raporcie duński producent informował, że w drugim kwartale 2022 roku zabezpieczył w kontraktach z inwestorami średnią cenę sprzedaży elektrowni wiatrowych na poziomie 0,96 mln euro/MW. Oznaczało to aż 22-proc. wzrost ceny względem zamówień zebranych w drugim kwartale zeszłego roku.

Teraz informacje zawarte w raporcie Vestasa za trzeci kwartał br. pokazują, że elektrownie wiatrowe duńskiego producenta znowu podrożały. Średnia cena lądowych turbin sprzedanych w trzecim kwartale wyniosła 1,06 mln euro/MW. Tymczasem jeszcze w analogicznym kwartale zeszłego roku średnia cena wynosiła 0,81 mln euro.

REKLAMA

Nordex z niższymi cenami 

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych nie jest odosobniony w podnoszeniu cen. Ich zwiększenie raportował ostatnio także Nordex, którego turbiny okazują się jednak tańsze od turbin Vestasa.

Niemiecka firma podała, że średnia cena jej elektrowni wiatrowych w trzecim kwartale br. wzrosła do 0,9 mln euro/MW w porównaniu ze średnią ceną 0,69 euro/MW w trzecim kwartale zeszłego roku.

Zarówno Vestas, jak i Nordex to czołowi dostawcy turbin wykorzystywanych w inwestycjach wiatrowych w Polsce.

REKLAMA

Spadek zamówień i strata Vestasa

Zwiększanie cen elektrowni wiatrowych to efekt rosnących kosztów surowców i komponentów, z którymi muszą się mierzyć producenci. Zwiększające się w ostatnich kwartałach koszty mocno uderzyły w wyniki finansowe firm, które musiały balansować na granicy opłacalności. W dodatku ostatnio coraz więcej mówi się o spadku zamówień na nowe turbiny, co wynika z rosnącego ryzyka na rynku wiatrowym.

Te czynniki sprawiły, że w minionym kwartale Vestas odnotował spadek przychodów o 29 proc. rok do roku. Wyniosły one w trzecim kwartale br. 3,913 mld euro. Spadek duńska firma tłumaczy opóźnieniami w realizacji projektów wiatrowych.

Kwartalny wynik EBIT był ujemny i wyniósł -127 mln euro. Marża EBIT wyniosła -3,2 proc. – wobec dodatniej marży rzędu 5,7 proc. w analogicznym kwartale zeszłego roku. Kwartalna strata w ujęciu netto wyniosła -147 mln euro przy zysku na poziomie 116 mln euro z trzeciego kwartału 2021 roku.

Aktualna prognoza duńskiej firmy na cały 2022 rok mówi o przychodach rzędu 14,5–15,5 mld euro (wcześniej 14,5–16 mld euro) oraz ujemnej marży EBIT rzędu -5 proc. (wcześniej -5–0 proc.).

Gorsze wyniki w zakresie sprzedaży turbin Vestas chce nadrobić wzrostem przychodów z umów serwisowych o około 20 proc. rok do roku (wcześniejsza prognoza mówiła o wzroście o 10 proc.). Wartość umów serwisowych zawartych przez duńską firmę wzrosła na koniec trzeciego kwartału do 50,9 mld euro – czyli o 3,6 mld euro w porównaniu z końcem trzeciego kwartału zeszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.