Takie będą skutki gospodarcze zmiany zasady 10H. Kluczowy czas nowelizacji

Takie będą skutki gospodarcze zmiany zasady 10H. Kluczowy czas nowelizacji
fot. Karsten Würth/Unsplash

Odblokowanie zasady 10H jeszcze w grudniu 2022 roku przyniosłoby polskiej gospodarce dodatkową korzyść w wysokości 7 mld zł do 2030 roku. Tak wynika z analizy przygotowanej przez Aurora Energy Research dla Fundacji ClientEarth.

Brytyjska firma analityczna Aurora Energy Research zbadała wpływ szybkiej nowelizacji tzw. ustawy odległościowej na ceny energii w Polsce i inne efekty gospodarcze. Jak twierdzi, skutkiem natychmiastowej – jeszcze w grudniu br. – zmiany zasady 10H na mniej restrykcyjną byłoby dodatkowe 7 mld zł dla polskiej gospodarki do 2030 roku. Natomiast kolejny rok opóźnienia z wprowadzeniem zmian to dodatkowe 6 mld zł kosztów dla polskich odbiorców energii.

Minimum 3 lata na odbudowanie projektów

Jak podkreśla Aurora Energy Research (AER) w swojej analizie, ustawa odległościowa wprowadzająca zasadę 10H praktycznie uniemożliwiła opracowywanie nowych projektów wiatrowych od 2016 roku. Od dłuższego czasu w Polsce wracała kwestia liberalizacji zasady 10H – w tym roku wydawało się, że nowelizacja ustawy jest już bardzo blisko, jednak po tym, jak w lipcu projekt został przyjęty przez rząd, nie może się doczekać procedowania w Sejmie. Spotyka się z bardzo negatywnymi ocenami w branży. W międzyczasie pojawiają się propozycje poprawek, w tym ogłoszona w ostatnich dniach przez minister klimatu Annę Moskwę poprawka dotycząca obowiązkowej partycypacji społeczności lokalnych w inwestycjach wiatrowych na lądzie.

REKLAMA

Aurora Energy Research zaznacza, że po wprowadzeniu prawa liberalizującego zasadę 10H odbudowanie portfolio projektów zgodnie z nowymi przepisami i ich realizacja zajmie minimum 3 lata. Według analityków każdy rok opóźnienia w złagodzeniu zasady 10H to koszt około 6–7 mld zł skumulowany w latach 2026–2030.

Skumulowany koszt energii w latach 2026-2030

źródło: Aurora Energy Research

Farmy wiatrowe na 7 proc. powierzchni Polski

W swojej analizie AER powołuje się na badania przeprowadzone przez Fundację Instrat, według których nowe przepisy zwiększyłyby ilość terenów w Polsce dostępnych dla farm wiatrowych do 7,1 proc. powierzchni naszego kraju. Nowe dostępne obszary mogą odblokować około 27 GW dodatkowego potencjału lądowej energetyki wiatrowej.

Problemem jednak pozostaną według analityków procedury administracyjne – proponowane zmiany z dużym prawdopodobieństwem zwiększą ilość wymogów administracyjnych dla nowych projektów wiatrowych i wydłużą czas ich realizacji.

Zrealizowane projekty wiatrowe w zależności od roku nowelizacji ustawy odległościowej

Liczba projektów wiatrowych w zależności od czasu liberalizacji 10H

REKLAMA

źródło: Aurora Energy Research

Niższa cena energii?

Farmy wiatrowe stanowią tanie źródło energii elektrycznej i charakteryzują się relatywnie stabilną produkcją w skali roku. Według AER powinno się to przełożyć na obniżenie cen energii elektrycznej i zmniejszyć uzależnienie od paliw kopalnych, które są znacznie droższe w eksploatacji.

Analitycy wskazują, że każdy rok opóźnienia nowelizacji ustawy odległościowej to 1,5 GW mniej mocy w wietrze w 2030 roku. Według oczekiwań dzięki aukcjom OZE do 2025 roku powstanie 3,5 GW w onshore, co podniesie łączną moc zainstalowaną do 11 GW. W zależności od momentu nowelizacji ustawy odległościowej w 2030 roku w Polsce będzie łącznie pomiędzy 20,5 a 23,5 GW farm wiatrowych − każdy rok opóźnienia nowelizacji ustawy spowolni rozwój inwestycji wiatrowych na lądzie o 1,5 GW.

Moc onshore w zależności od czasu liberalizacji 10H

źródło: Aurora Energy Research

Maksymalny ekonomiczny potencjał onshore do 2030 roku szacowany jest na 27 GW, jednak osiągnięcie takiego wolumenu będzie wymagało rozwiązania problemu ograniczeń sieciowych i uproszczenia procesu inwestycyjnego.

Jak wylicza AER, przyspieszenie liberalizacji ustawy odległościowej pozwoliłoby obniżyć skumulowany koszt energii – w zależności od scenariusza – o 5,7–13,2 mld zł do roku 2030.

W przypadku przyjęcia nowelizacji łagodzącej zasadę 10H jeszcze w grudniu 2022 roku pierwsze nowe inwestycje wiatrowe mogłyby zostać oddane do eksploatacji w 2026 roku, kiedy spodziewane ceny energii będą jeszcze bardzo wysokie wskutek kryzysu. Według przewidywań po 2027 roku ceny energii będą już stabilniejsze i niższe, powodując mniejsze różnice pomiędzy zakładanymi scenariuszami. Szybsza nowelizacja ustawy odległościowej oznacza więc większe korzyści dla odbiorców.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.