Acciona Winpower przejęta przez niemieckiego producenta turbin

Acciona Winpower przejęta przez niemieckiego producenta turbin
Fot. Acciona Windpower

Niemiecki producent elektrowni wiatrowych Nordex przejmuje swojego hiszpańskiego konkurenta Acciona Windpower będącego wcześniej częścią hiszpańskiej grupy Acciona. Przejęcie hiszpańskiej firmy przez Nordex ma zapewnić mu wejście do ścisłej czołówki producentów elektrowni wiatrowych.

Za Acciona Windpower Nordex zapłaci hiszpańskiej grupie Acciona 366,4 mln euro, a także 16,1 mln euro w akcjach, z których każda została wyceniona na 26 euro.  Dodatkowo część akcji w Nordex sprzeda grupie Acciona udziałowiec niemieckiego producenta – SKion/momentum. Po zrealizowaniu transakcji udziały SKion/momentum i Acciona w Nordex wyniosą odpowiednio 5,7% i 29,9%.

Nordex to działający na rynku wiatrowym od 30 lat, czołowy producent średniej wielkości lądowych turbin wiatrowych, który posiada oddziały w 20 krajach. Niemiecka firma zapewnia, że od 2011 r. jej przychody rosły co roku średnio o 20%, osiągając w 2014 r. poziom 1,7 mld euro. W tym roku Nordex planuje przychody w wysokości 2,2 mld euro.

REKLAMA
REKLAMA

Acciona Windpower specjalizuje się w produkcji turbin wiatrowych o mocy od 1,5 do 3 MW, które produkuje w zakładach zlokalizowanych w USA, Brazylii i Hiszpanii. Kolejny powstaje w Indiach. Hiszpanie zrealizowali dotąd bądź realizują zamówienia na turbiny wiatrowe o łącznej mocy 6,7 GW, które pracują na ponad 100 farmach wiatrowych w 18 krajach.

Przejęcie hiszpańskiej firmy przez Nordex może zapewnić Niemcom lepszą pozycję na bardzo perspektywicznych rynkach wiatrowych w Ameryce Południowej czy w Indiach, które właśnie przyjęły ambitny cel 40-procentowego udziału energii ze źródeł alternatywnych w swoim miksie energetycznym do roku 2030.

Nordex podkreśla w komunikacie, że jego turbiny są przeznaczone zwłaszcza do projektów posiadających „techniczne ograniczenia”, podczas gdy elektrownie wiatrowe Acciona Windpower znajdują zastosowanie głównie na dużych farmach wiatrowych.

gramwzielone.pl