W Holandii powstają największe na świecie lądowe turbiny wiatrowe

W Holandii powstają największe na świecie lądowe turbiny wiatrowe
Wizualizacja farmy wiatrowej Noordoostpolder. Fot. RWE

Na farmie wiatrowej położonej na holenderskim wybrzeżu powstają największe zamontowane dotąd na świecie lądowe elektrownie wiatrowe. Inwestycję w ramach tzw. repoweringu realizuje RWE.

Na holenderskiej farmie wiatrowej Zuidwester zainstalowano pierwsze z 12 ogromnych turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 7,5 MW. Zastąpią one 50 funkcjonujących wcześniej w tym samym miejscu starszych elektrowni wiatrowych, które zainstalowano jeszcze na przełomie lat 80 i 90.

Całkowity koszt inwestycji polegającej na repoweringu farmy wiatrowej Zuidwester i budowie w miejsce starych turbin nowych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 90 MW ma wynieść 150 mln euro.

REKLAMA

Największe na świecie lądowe turbiny wiatrowe dostarczył niemiecki producent Enercon, który skupia się wyłącznie na budowie turbin przeznaczonych dla sektora onshore – w przeciwieństwie do innych czołowych producentów elektrowni wiatrowych, którzy budują też urządzenia przeznaczone do pracy na morzu – największe z nich sięgają już mocy 7-8 MW.

REKLAMA

Nowe turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 7,5 MW zamontowano na wieżach o wysokości 135 m. Do tej pory największą, stosowaną na lądzie turbiną wiatrową, był model E126 produkowany przez Enercon, o mocy 6 MW.

Repowering farmy wiatrowej Zuidwester ma być zakończony do roku 2017. Realizowany przez RWE projekt Zuidwester jest częścią większego projektu o nazwie Noordoostpolder, którego docelowa moc wyniesie aż 429 MW i w którego skład wejdzie 86 ogromnych turbin wiatrowych.

Celem holenderskiego rządu jest zwiększenie potencjału w lądowej energetyce wiatrowej z obecnych ok. 2,5 GW do 6 GW. Holandia ma zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym z 5,6% odnotowanych w ubiegłym roku do 14% w roku 2020. 

gramwzielone.pl