REKLAMA
 
REKLAMA

Przełom w recyklingu materiału z zużytych turbin wiatrowych

Przełom w recyklingu materiału z zużytych turbin wiatrowych
Vestas

Producent turbin wiatrowych Vestas zrobił kolejny krok w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego w obszarze energetyki wiatrowej. Opracował system odzyskiwania żywicy epoksydowej, wykorzystywanej przy wytwarzaniu łopat turbin wiatrowych.  

Duński Vestas chce przeciwdziałać masowemu składowaniu zużytych łopat turbin wiatrowych na wysypiskach śmieci poprzez recykling materiałów. Jak poinformował producent, udało mu się opracować rozwiązanie pozwalające na pełne przetworzenie i ponowne wykorzystanie żywicy epoksydowej, używanej przy produkcji łopat turbin wiatrowych.

Projekt realizowany był w ramach inicjatywy CETEC (Circular Economy for Thermosets Epoxy Composites) wspólnie z partnerami: firmami Olin i Stena Recycling oraz Uniwersytetem Aarhus i Duńskim Instytutem Technologicznym.

REKLAMA

Żywica pokonana

Dotychczas żywica epoksydowa uchodziła za materiał niemożliwy do rozłożenia na elementy nadające się do ponownego wykorzystania. Producenci turbin próbowali więc zastępować ją innymi materiałami. Vestas ogłosił teraz, że udało mu się wraz z partnerami opracować proces chemiczny, który umożliwia pełne odzyskanie żywicy do ponownego wykorzystania.

Nowo odkryty proces chemiczny pokazuje, że łopaty turbin na bazie epoksydów, niezależnie od tego, czy są w eksploatacji, czy już leżą na wysypisku śmieci, mogą zostać przekształcone w źródło surowca do potencjalnej budowy nowych łopat turbin. Ponieważ proces chemiczny opiera się na powszechnie dostępnych chemikaliach, jest możliwy do uprzemysłowienia, a zatem może być szybko skalowany – powiedział Mie Elholm Birkbak, specjalista w dziale Innovation & Concepts w Vestas.

REKLAMA

Dotychczas branża wiatrowa uważała, że obecnie wykorzystywany w łopatach materiał musi zostać zmieniony na taki, który łatwiej podlega recyklingowi. Jednak dzięki naszemu rozwiązaniu łopaty wykonane z żywicy epoksydowej mogą stać się źródłem surowców. Po wdrożeniu nowej technologii na skalę przemysłową stare łopaty, które obecnie zalegają na wysypiskach śmieci, a także łopaty działające w aktywnych farmach wiatrowych będą mogły zostać zdemontowane i ponownie wykorzystane. To sygnał nowej ery dla przemysłu wiatrowego – dodała Lisa Ekstrand, wiceprezes Vestas.

W planach masowy recykling

Duński koncern będzie pracował nad skomercjalizowaniem swojej metody i doprowadzeniem do masowego recyklingu turbin wiatrowych. Według przewidywań branżowego stowarzyszenia WindEurope do 2025 roku łopaty turbin wymagające wycofania z użytku i recyklingu osiągną ilość około 25 tys. ton.

Vestas rozważa też możliwość wykorzystania opracowanej technologii w innych branżach, które używają żywicy epoksydowej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wykształciuch 20-02-2023 17:31

Wszystko bardzo fajnie, tylko ta wielkość: „około 25 tys. ton” wydaje się jakaś śmiesznie niska. Spodziewałbym się ze dwa rzędy wielkości więcej.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA