REKLAMA
 
REKLAMA

Uczniowie zbudują model turbiny wiatrowej. PGE oceni efekty

Uczniowie zbudują model turbiny wiatrowej. PGE oceni efekty
fot. Gramwzielone.pl

Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna ogłosiła drugą edycję konkursu „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych”. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Fundacja PGE. Uczestnicy konkursu mają zbudować model turbiny wiatrowej.

„PGE Turniej Maszyn Wiatrowych” to konkurs techniczny promujący OZE, kierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Eliminacje do drugiej edycji startują 15 marca br.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Przygotowane przez uczniów turbiny będą testowane na stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach. Pierwsza z nich to największa prędkość obrotowa, druga – największa moc, trzecia – największy moment przy zatrzymanym wale turbiny. Suma punktów zdobyta w każdej konkurencji zdecyduje o miejscu w klasyfikacji generalnej.

REKLAMA

– ​Odnawialne źródła energii to przyszłość krajowej gospodarki. Z roku na rok w Polsce wytwarza się coraz więcej zielonej energii – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Wraz z rozwojem OZE w Polsce rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczną kadrę. Dlatego PGE angażuje się w popularyzację tej tematyki wśród dzieci i młodzieży.

Podczas trwania turnieju w mediach społecznościowych, na TikToku i Facebooku oraz na stronie konkursu publikowane będą filmy i animacje wyjaśniające poszczególne etapy budowy turbiny.

Nagrody

PGE przygotowało nagrody dla uczestników konkursu. Zwycięzcy eliminacji regionalnych dostaną elektronarzędzia, które pomogą im w tworzeniu nowych projektów. Z kolei laureaci turnieju finałowego otrzymają bony pieniężne o wartości: I miejsce – 3000 zł, II miejsce – 2000 zł, III miejsce – 1500 zł, IV miejsce – 800 zł, V miejsce – 400 zł.

REKLAMA

Obecnie PGE przyjmuje zgłoszenia do pierwszego etapu konkursu, który odbędzie się w formie eliminacji regionalnych  w poszczególnych miastach: 15.03 w Siedlcach, 17.03 we Wrocławiu, 18.03 w Poznaniu, 20.03 w Szczecinie, 22.03. w Wejherowie, 24.03 w Końskich, 25.03 w Jarosławiu, 27.03 w Katowicach.

Najlepsze 50 drużyn wyłonionych podczas eliminacji uzyska prawo startu w ogólnopolskim finale. Odbędzie się on 24 kwietnia br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Zainteresowanie konkursem

– Co roku obserwujemy wzrost liczby uczestników oraz poziom zaawansowania przygotowywanych przez uczniów turbin. Cieszy nas również fakt, że turniej przyczynia się do zwiększenia zainteresowania przedmiotami technicznymi. Jak przekazują nam nauczyciele, starty uczniów w naszych konkursach przyczyniły się do ponownego wyposażenia pracowni technicznych w ich szkołach – mówi Piotr Jarek, prezes Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej.

W pierwszej edycji turnieju w 2022 roku wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli z całej Polski. Łącznie przygotowali oni 351 turbin wiatrowych.

Organizatorem „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna, partnerem strategicznym – Fundacja PGE, a partnerem regionalnym – Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Stali muchi będzie wiosna będzie lepiej trawa rosła

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA