Najwięksi producenci elektrowni wiatrowych. Zmiana na pozycji lidera

Najwięksi producenci elektrowni wiatrowych. Zmiana na pozycji lidera
Acciona

Ranking największych producentów elektrowni wiatrowych pod względem dostaw zrealizowanych w ubiegłym roku pokazuje symptomatyczną zmianę. O ile dotychczas Europa skutecznie broniła swojej dominującej pozycji w globalnym przemyśle wiatrowym, o tyle coraz ważniejszą rolę na rynku wiatrowym zaczynają odgrywać producenci z Chin.

Rok 2022 był jednym z najtrudniejszych w historii dla producentów elektrowni wiatrowych. Musieli oni mierzyć się z dużym wzrostem kosztów i problemami logistycznymi. W efekcie czołówka europejskich producentów zakończyła rok stratami mimo wyraźnego podniesienia cen turbin.

W ubiegłym roku wyraźnie zaznaczył się też inny trend na globalnym rynku wiatrowym – wzrost znaczenia chińskich producentów elektrowni wiatrowych. Potwierdza to najnowsze zestawienie największych producentów elektrowni wiatrowych pod względem dostaw zrealizowanych w 2022 roku.

REKLAMA

Duńczycy tracą pozycję lidera

W zestawieniu przygotowanym przez analityków Bloomberg New Energy Finance (BNEF) po raz pierwszy na pierwszym miejscu znalazł się producent z Chin, a pozycję lidera stracił duński Vestas, który był największym producentem turbin praktycznie od początku rozwoju przemysłu wiatrowego.

Pierwsze miejsce w rankingu BNEF zajął chiński Goldwind, który w ubiegłym roku miał dostarczyć elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 12,7 GW, z czego 0,3 GW dotyczyło dostaw morskich turbin. Aż 90 proc. z turbin dostarczonych w 2022 roku przez nowego lidera globalnego przemysłu wiatrowego zasiliło projekty realizowane na jego rodzimym rynku w Chinach.

Na drugie miejsce spadł Vestas, który dostarczył turbiny o mocy 12,3 GW, w tym 1,9 GW dotyczyło morskiej energetyki wiatrowej. Trzeci był amerykański GE, który zrealizował dostawy turbin o mocy 8,8 GW, w tym 0,5 GW dla offshore.

Azja dominuje

W pierwszej dziesiątce największych producentów elektrowni wiatrowych pojawiło się – obok Goldwind – jeszcze pięć firm z Azji: Envision (8,3 GW), Mingyang (6,8 GW), Windey (6,4 GW), Sany (4 GW) oraz CRRC (3,2 GW).

Natomiast zachodnich producentów oprócz Vestasa i GE było dwóch. Na miejscu piątym znalazł się Siemens Gamesa, który w ubiegłym roku dostarczył turbiny o mocy 6,8 GW (w tym 1,4 GW dla offshore), a także Nordex – ten niemiecki producent zrealizował dostawy turbin o mocy 4,7 MW i były one wyłącznie przeznaczone do pracy na lądzie.

REKLAMA

 

Najwięksi producenci elektrowni wiatrowych zestawienie
Najwięksi producenci elektrowni wiatrowych za 2022 roku. Źródło: BNEF

W komentarzu na temat zestawienia największych producentów elektrowni wiatrowych BNEF podkreśla, że wzrost znaczenia firm chińskich wynikał z rosnącej skali inwestycji wiatrowych w Państwie Środka. W 2022 roku uruchomiono tam farmy wiatrowe o łącznej mocy około 49 GW, co stanowiło ponad połowę łącznej mocy farm wiatrowych zbudowanych w ubiegłym roku na całym świecie.

Bloomberg New Energy Finance podkreśla pewne spowolnienie w inwestycjach w morskie farmy wiatrowe w Europie, co przełożyło się na mniejszą sprzedaż takich firm jak Vestas czy Siemens Gamesa.

Zdecydowana przewaga onshore

Aż 89 proc. nowych mocy w energetyce wiatrowej na świecie miało powstać w 2022 roku na lądzie. Nowe moce w offshore, które zostały oddane do użytku w zeszłym roku, wyniosły 9,1 GW, co jest wartością niższą o 46 proc. w porównaniu do zanotowanej przez BNEF rok wcześniej. Inwestycje w lądowej i morskiej energetyce wiatrowej w sumie sięgnęły w 2022 roku poziomu 86 GW, malejąc o 15 proc. względem inwestycji z 2021 roku.

Mimo spadku inwestycji w offshore w Europie, a także mimo wzrostu inwestycji w offshore w Chinach, Vestas zachował miano największego producenta morskich turbin za 2022 rok. Podium uzupełnili jednak producenci chińscy – Shanghai Electric i Mingyang.

Analitycy Bloomberga liczą na ożywienie na europejskim rynku offshore, które ma być zasługą nowych inwestycji realizowanych u wybrzeży Niemiec, Holandii czy Francji. To powinno przełożyć się na poprawę pozycji w kolejnym rankingu największych producentów turbin takich firm jak Vestas czy Siemens Gamesa.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.