REKLAMA
 
REKLAMA

Pekao sfinansuje budowę farmy wiatrowej Miłosław

Pekao sfinansuje budowę farmy wiatrowej Miłosław
fot. Ian Van Landuyt/Unsplash

Bank Pekao SA udzielił kredytu inwestycyjnego i kredytu VAT firmie Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o. Jest to spółka pośrednio zależna od ZE PAK.

Udzielony przez Pekao kredyt inwestycyjny wyniesie do 95,5 mln zł, natomiast kredyt VAT – do 5 mln zł. Kredytobiorcą jest spółka Park Wiatrowy Pałczyn 1, realizująca projekt farmy wiatrowej w gminie Miłosław. Siedziba spółki znajduje się w Szczecinie.

Park wiatrowy Miłosław osiągnąć ma łączną moc zainstalowaną 9,6 MW. Zakończenie budowy zaplanowane jest na trzeci kwartał 2023 roku.

REKLAMA

Warunki kredytu

Środki z kredytów przeznaczone zostaną na finansowanie i refinansowanie kosztów budowy farmy wiatrowej w gminie Miłosław. Według umowy spółka Park Wiatrowy Pałczyn 1 zobowiązała się do wniesienia udziału ze środków własnych w wysokości nie mniejszej niż 23,9 mln zł.

Kredy inwestycyjny ma być spłacony do 20 grudnia 2038 roku, a kredyt VAT – do 31 grudnia 2023 roku. Jak informuje ZE PAK, z tytułu udzielenia kredytów bankowi przysługują prowizje w wysokości nieodbiegającej od stawek rynkowych.

Wynikające z umowy zobowiązania kredytobiorcy mają nie odbiegać od powszechnie stosowanych w podobnych transakcjach kredytowych.

REKLAMA

Umowa przewiduje ustanowienie zabezpieczeń w formie: zastawu finansowego i rejestrowego na udziałach w spółce Park Wiatrowy Pałczyn 1, zastawu finansowego i rejestrowego na rachunkach bankowych oraz pełnomocnictwa do każdego z ww. rachunków bankowych, zastawu rejestrowego na składnikach majątku przedsiębiorstwa, cesji z umów stanowiących istotną dokumentację projektu, cesji z polis ubezpieczeniowych oraz oświadczenia Park Wiatrowy Pałczyn 1 o poddaniu się egzekucji na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego.

ZE PAK inwestuje w energetykę wiatrową

Wcześniej w tym miesiącu ZE PAK informował także o przejęciu dużej inwestycji wiatrowej. Należąca do grupy energetycznej kontrolowanej przez Zygmunta Solorza firma PAK-Polska Czysta Energia nabyła spółkę celową Eviva Drzeżewo, która rozwija projekt farmy wiatrowej na terenie gmin Główczyce, Damnica i Potęgowo w powiecie słupskim. Eviva Drzeżewo kupiona została od holenderskiego inwestora Polish Wind Holdings.

Przejęty projekt zakłada postawienie farmy wiatrowej o mocy 88 MW. Więcej na ten temat w artykule: ZE PAK kupił duży projekt wiatrowy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA