Budowa farm wiatrowych w Polsce wyraźnie podrożała

Budowa farm wiatrowych w Polsce wyraźnie podrożała
VSB Energie Odnawialne Polska

O obecnych realiach inwestycji w odnawialne źródła energii opowiada w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Hubert Kowalski, dyrektor zarządzający spółki VSB Energie Odnawialne Polska – jednego z czołowych deweloperów OZE w naszym kraju.

Gramzielone.pl: Jakie aktywa posiada w Polsce VSB i jaki jest obecny stan nowych projektów OZE? 

Hubert Kowalski: Do tej pory VSB zbudowało i sprzedało w Polsce projekty o mocy około 200 MW/MWp. W obsłudze technicznej i komercyjnej w tym roku mamy 100 MW/MWp instalacji produkujących energię elektryczną – należących zarówno do nas, jak i do zewnętrznych inwestorów.

REKLAMA

Obecnie w Polsce VSB posiada projekty o mocy 5 GW/GWp w różnej fazie rozwoju. Aktualnie budujemy dwie farmy wiatrowe o wielkości około 40 MW każda. Kończymy fazę rozwoju i przymierzamy się do budowy kolejnych 430 MW/MWp z wydanymi warunkami przyłączenia.

Od niedawna w Polsce funkcjonuje znowelizowana ustawa o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Jak wdrożenie nowych zasad budowy farm wiatrowych wpłynęło na plany inwestycyjne VSB w Polsce?

Jesteśmy do tej zmiany nastawieni neutralnie, nasz portfel projektów wiatrowych ustawialiśmy na odległości 800–1000 m. Tak że nasze portfolio projektów wiatrowych po zmianie ustawy 10h zmieniło się nieznacznie.

W ostatnim roku pojawiło się wiele informacji na temat rosnących cen elektrowni wiatrowych. Jaka jest skala wzrostu cen turbin i pozostałych komponentów farm wiatrowych i  jak wpływa on na opłacalność inwestycji wiatrowych realizowanych przez VSB? 

Jest to znaczny wzrost cen, często przekraczający 30–40 proc. w odniesieniu do kontraktów podpisywanych w roku 2021. Koszt budowy BoP to różnica obecnie 20 proc. w stosunku do roku 2021.

Coraz większą barierą dla rozwoju farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce stają się ograniczenia sieciowe. Czy ten problem utrudnia rozwój projektów VSB?  

Tak. Na przykładowe 10 złożonych wniosków o warunki przyłączenia mamy osiem wniosków odmownych. Ograniczenia inwestycyjne są zatem znaczne. 80 proc. projektów nie będzie mogło zostać przyłączonych do sieci i musimy czekać na nowe rozwiązania prawne, np. cable pooling i linię bezpośrednią.

Kilka lat temu było głośno o umowie PPA na sprzedaż energii z farmy wiatrowej VSB koło Legnicy dla fabryki Mercedes-Benz. Jaki model rozliczeń VSB przyjmuje w przypadku obecnie realizowanych projektów?

REKLAMA

Kontynuujemy rozliczenia w oparciu o sprzedaż bezpośrednią na Towarowej Giełdzie Energii, umowy cPPA oraz system aukcji.

Jak zmieniły się warunki dla zawierania umów PPA od czasu umowy z Mercedes-Benz? Jakie są bariery, które nadal utrudniają realizację inwestycji na podstawie takich umów? 

Warunki techniczne i prawne pozostały te same. Problemem jest zrozumienie tego typu umów przez odbiorców przemysłowych, a także dopasowanie się z poziomem ceny do oczekiwań dwóch stron. Problemem dla odbiorców przemysłowych jest to, że OZE ma wybór: sprzedaż na TGE, aukcja lub inny odbiorca przemysłowy, a ten, kto potrzebuje energii taniej, niestety przez braki w dostępie do energii z OZE w Polsce nie może dyktować warunków komercyjnych.

Rynek umów cPPA nie jest jeszcze rynkiem dojrzałym. My jako deweloperzy i wytwórcy taniej energii z OZE potrzebujemy kontraktów cPPA z „bankowalnymi” odbiorcami przemysłowymi na okres 10–15 lat. Takich odbiorców w trakcie panującego kryzysu i wpływu na Polskę sytuacji w Ukrainie jest mało. Odbiorcy przemysłowi historycznie umów długoterminowych nie zawierali. Tutaj często jest brak porozumienia.

Coraz więcej deweloperów w Polsce przygotowuje projekty bateryjnych magazynów energii. Czy VSB również ma takie projekty? 

Oczywiście, rozwijamy w każdym z naszych projektów przestrzeń do budowy bateryjnych magazynów energii. Historycznie VSB jest jednym z pionierów wielkoskalowych magazynów energii, zbudowanych w Niemczech już w 2019 roku. W chwili obecnej w Polsce bez odpowiednich regulacji dotyczących usług systemowych oraz dobrze skrojonego rynku mocy dla magazynów energii jest to niestety mało opłacalne.

Kolejny nowy temat na rynku energii to zielony wodór. Czy VSB jest aktywne w tym zakresie i jakie działania podejmuje w tym obszarze? 

Tak, niestety nie w Polsce, ale posiadamy w zaawansowanej fazie wielkoskalowe projekty „wodorowe” w Niemczech i Francji.

VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest spółką córką grupy kapitałowej VSB – jednego z wiodących dostawców kompleksowych usług w dziedzinie energii odnawialnej. Od lat angażuje się w projekty związane z OZE, przede wszystkim w sektorze energii wiatrowej i słonecznej. Podstawową działalnością VSB jest realizowanie krajowych i międzynarodowych projektów dla farm wiatrowych i parków fotowoltaicznych, operacyjne zarządzanie nimi oraz eksploatacja własnych parków. Dotychczas firma uruchomiła 700 turbin wiatrowych oraz 58 farm fotowoltaicznych, których łączna zainstalowana moc to 1100 MW.  

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.