REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen zwycięzcą serii postępowań dla drugiej fazy offshore

Orlen zwycięzcą serii postępowań dla drugiej fazy offshore
fot. Brigitta Schneiter/Unsplash

Minister Infrastruktury ogłosił wyniki sześciu postępowań rozstrzygających dotyczących zagospodarowania obszarów na Bałtyku w ramach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W pięciu z nich najwięcej punktów uzyskały spółki Orlenu.

Wnioski składane przez firmy i konsorcja zainteresowane inwestycjami na polskim Bałtyku dotyczyły konkretnie – zgodnie z treścią ogłoszeń – wydania pozwolenia „na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich w wyłącznej strefie ekonomicznej”.

W ubiegłym roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wszczęcie 11 postępowań w tym zakresie. Wcześniej resort ogłosił wyniki pięciu postępowań rozstrzygających, teraz pojawiły się wyniki kolejnych sześciu.

REKLAMA

Dla jednej lokalizacji – strefy oznaczonej jako 53.E.1, zlokalizowanej na wysokości Ustki, około 75 km od linii brzegowej – postępowanie zakończyło się bez wyboru firmy. Minister informował wówczas, że „żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego”.

PGE zwiększa potencjał o ponad 200 MW

W jednym z ogłoszonych w ostatnich dniach sześciu rozstrzygnięć najwięcej punktów uzyskała PGE Polska Grupa Energetyczna, a konkretnie jej spółka Baltica 2. Dotyczyło ono obszaru 45.E.1, o który spółka ubiegała się wspólnie z koncernem Ørsted.

Lokalizacja ta sąsiaduje bezpośrednio z obszarem, na którym PGE i Ørsted budują projekt o nazwie Baltica 2. Polski koncern informuje, że na nowym akwenie zamierza postawić instalację wiatrową o mocy 210 MW. Obszar ma powierzchnię około 17 km2 i znajduje się około 32 km od brzegu morza.

Pozwolenia lokalizacyjne - nowy obszar dla PGE i Orsted
źródło: PGE

We wcześniejszych rozstrzygnięciach dotyczących nowych pozwoleń lokalizacyjnych Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w pięciu z ośmiu postępowań, w których brała udział. Łącznie z tamtymi rozstrzygnięciami (jeszcze nieostatecznymi) PGE będzie mogło zainstalować na pozyskanych obszarach dodatkowo około 3,9 GW; osiągnie wówczas łącznie ponad 7,3 GW mocy.

PGE jest liderem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, osiągając ponad 7,3 GW mocy w offshore i przekraczając strategiczny cel 6,5 GW mocy wybudowanych na Bałtyku wyznaczony na 2040 rok. Konsekwentnie pracujemy nad kompleksowym rozwojem aktualnych i nowych projektów morskich farm wiatrowych. Pozyskanie kolejnego nowego obszaru pozwoli nam na realizację tego zadania. Nowe obszary znajdą odzwierciedlenie w aktualizacji strategii Grupy PGE – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Orlen bierze pięć lokalizacji

W ostatnich sześciu postępowaniach rozstrzygających aż pięć zakończyło się uzyskaniem największej liczby punktów przez spółki należące do Grupy Orlen. W związku z tym, jak podaje Orlen, potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o około 5,2 GW.

Grupa Orlen jest najlepiej przygotowanym w Polsce koncernem do realizacji wielkoskalowych inwestycji w branży offshore wind. To efekt zdobytego już doświadczenia m.in. przy realizacji projektu Baltic Power oraz budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych – stwierdza Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. – Nasze kompetencje wykorzystamy przy budowie kolejnych farm, w tym na pięciu nowych koncesjach, które właśnie udało się nam zabezpieczyć. Realizacja tych inwestycji może zwiększyć potencjał Grupy Orlen w morskiej energetyce wiatrowej do około 5,8 GW.

Koncern podkreśla, że w procesie koncesyjnym oceniano m.in. wkład projektu w realizację krajowych i unijnych celów klimatycznych, doświadczenie w realizacji projektów energetycznych i możliwość ich finansowania.

Lokalizacje, które zabezpieczyła Grupa Orlen, znajdują się na wysokości Kołobrzegu i Łeby, około 30 km od linii brzegowej.

Strategia Orlenu zakłada uzyskanie około 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 roku, w tym część w morskich farmach wiatrowych. Dlatego koncern wystąpił z wnioskami na 11 pozwoleń lokalizacyjnych i ostatecznie uzyskał najwyższą liczbę punktów dla pięciu nowych obszarów.

REKLAMA

Zaawansowany projekt offshore

Orlen zdobywa doświadczenie w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, rozwijając projekt Baltic Power, który realizuje wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Spółka zaznacza, że jest to obecnie najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Ma zabezpieczone umowy na dostawę wszystkich kluczowych komponentów, a w maju br. rozpoczęła się w Choczewie budowa lądowej infrastruktury umożliwiającej dostarczenie energii elektrycznej generowanej na morzu do sieci krajowej. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Prace na Bałtyku mają wystartować w 2024 roku, aby dwa lata później Baltic Power mogła już wytwarzać energię z wiatru.

Jesienią ub.r. Orlen podjął decyzję o postawieniu pierwszego w Polsce terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w porcie Świnoujście. Jego budowa ma się zakończyć na przełomie 2024 i 2025 roku. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, ale też będzie udostępniany na potrzeby innych deweloperów i kolejnych inwestycji.

Wyniki postępowań

Poniżej przedstawione są ogłoszone przez Ministerstwo Infrastruktury wyniki ostatnich postępowań rozstrzygających w zakresie zagospodarowania wybranych obszarów na Bałtyku.

Dla obszaru 45.E.13 minimum kwalifikacyjne osiągnęli (wnioskodawcy każdorazowo są wskazywani w kolejności według malejącej liczby uzyskanych punktów):

 1. Elektrownia Wiatrowa Baltica 2
 2. Orlen Neptun VII
 3. Amber Baltic Wind 11

Dla obszaru 46.E.13:

 1. Orlen Neptun VIII
 2. Elektrownia Wiatrowa Baltica 8
 3. EDF Renewable Offshore Polska I
 4. Amber Baltic Wind 10
 5. Casarano
 6. POW-Polish Offshore Wind-Co
 7. Cristallum 35

Dla obszaru 14.E.43:

 1. Orlen Neptun IV
 2. EDF Renewable Offshore Polska I
 3. Morska Farma Wiatrowa Antares
 4. POW-Polish Offshore Wind-Co
 5. Cristallum 13
 6. Orsted Polska OF SPV 7

Dla obszaru 14.E.43:

 1. Orlen Neptun IV
 2. EDF Renewable Offshore Polska I
 3. Morska Farma Wiatrowa Antares
 4. POW-Polish Offshore Wind-Co
 5. Cristallum 13
 6. Orsted Polska OF SPV 7

Dla obszaru 14.E.23:

 1. Energa MFW 2
 2. Elektrownia Wiatrowa Baltica 6
 3. EDF Renewable Offshore Polska I
 4. Amber Baltic Wind 7
 5. Camaiore
 6. POW-Polish Offshore Wind-Co
 7. MEP East

Dla obszaru 14.E.13:

 1. Energa MFW 1
 2. Elektrownia Wiatrowa Baltica 4
 3. EDF Renewable Offshore Polska I
 4. Amber Baltic Wind 4
 5. Cercola
 6. POW-Polish Offshore Wind-Co
 7. MEP North
 8. Orsted Polska OF SPV 2.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

niech ta władza się zmieni, a nasz kraj weźmie w garść, bo to przepychanie WSZĘDZIE GDZIE SIĘ DA państwowych firm jest przerażające

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA