Minister nikomu nie udzieli koncesji na budowę MFW w jednej z lokalizacji

Minister nikomu nie udzieli koncesji na budowę MFW w jednej z lokalizacji
fot. Equinor

Minister Infrastruktury ogłosił wyniki postępowania dotyczącego obszarów przewidzianych do budowy morskich farm wiatrowych (MFW) w strefie oznaczonej jako 53.E.1. Postępowanie zakończyło się bez wyboru firmy, która będzie mogła zagospodarować tę strefę mimo że do postępowania zgłosili się potentaci globalnego rynku offshore.

Informacja Ministra Infrastruktury dotyczy postępowania prowadzonego w związku z ogłoszeniem nr 3/2022/MFW z 21 stycznia 2022 roku. Umożliwiało ono składanie wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich w wyłącznej strefie ekonomicznej. Obejmowało lokalizację 53.E.1 w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Obszar 53.E.1 wyznaczony w ogłoszeniu nr 3/2022/MFW to jedna z 11 nowych lokalizacji udostępnionych w ramach drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce. Strefa 53.E.1 została wyznaczona na wysokości Ustki, około 75 km od linii brzegowej.

REKLAMA

Wnioskodawcy nie spełnili kryteriów

Jak informuje Minister Infrastruktury, w postępowaniu rozstrzygającym dotyczącym obszaru 53.E.1 „żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego”. Urząd precyzuje, że ani jedna z firm zainteresowanych inwestycją w tej lokalizacji nie osiągnęła „minimum kwalifikacyjnego w kryterium proponowanych okresów obowiązywania pozwolenia, w tym dat rozpoczęcia i zakończenia budowy i eksploatacji przedsięwzięcia” .

Zaproponowane przez potencjalnych inwestorów harmonogramy realizacji przedsięwzięcia miały nie uwzględniać terminów, w jakich należy uzyskać pozwolenie na budowę, oraz zakazu wznoszenia i wykorzystywania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w akwenie przed końcem 2040 roku. Urząd informuje, że przy obowiązujących przepisach „nie jest możliwe opracowanie wykonalnego harmonogramu realizacji dla przedsięwzięcia, które uzyskałoby pozwolenie w 2022 lub 2023 roku”.

„Wobec nieosiągnięcia przez żadnego z wnioskodawców minimum kwalifikacyjnego Minister Infrastruktury uznaje postępowanie za nierozstrzygnięte” – czytamy w komunikacie.

REKLAMA

Kto się starał?

Wśród firm, które złożyły wnioski dotyczące budowy morskich farm wiatrowych w lokalizacji 53.E.1, były spółki celowe grup paliwowych i energetycznych: RWE, Equinor, EDF, Orlen, Shell.

EDF Renewables zamierza inwestować w morskie farmy wiatrowe we współpracy ze spółką Budimex, z którą podpisał porozumienie w tej sprawie latem 2022 roku. EDF złożył łącznie 10 wniosków na uzyskanie pozwoleń lokalizacyjnych w ramach udostępnionych 11 obszarów. 

Niemiecka grupa RWE już realizuje swój pierwszy projekt wiatrowy na polskim Bałtyku – Baltic II o mocy 350 MW, dla którego ma zabezpieczone kontrakty różnicowe na sprzedaż energii w okresie 20 lat. Oprócz złożenia wniosku dotyczącego obszaru 53.E.13 na polskim Bałtyku, dla którego nie udało się uzyskać pozytywnego rozstrzygnięcia, spółka ogłosiła również plany budowy morskich farm wiatrowych w łotewskiej części Morza Bałtyckiego, we współpracy z firmą Latvenergo.

W 11 lokalizacjach przewidzianych pod budowę morskich farm wiatrowych w drugiej fazie rozwoju offshore w Polsce powstać mają inwestycje o oczekiwanej mocy 11 GW. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.