Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych powstało w Łebie

Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych powstało w Łebie
Polenergia

Firmy Polenergia i Equinor, przygotowujące wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III, uruchomiły w Łebie centrum informacji poświęcone tego rodzaju inwestycjom. Gospodarka i lokalny rynek pracy w nadmorskim miasteczku mają bardzo zyskać na inwestycjach związanych z budową morskich elektrowni wiatrowych.

Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych w Łebie to pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Osoby odwiedzające centrum będą mogły uzyskać informacje między innymi na temat projektów realizowanych przez Polenergię we współpracy z norweskim Equinorem.

Placówka będzie czynna przez pięć dni w tygodniu od środy do niedzieli w godzinach 14.00-18.00. Znajduje się w pobliżu Urzędu Miejskiego przy ulicy Kościuszki 88 w Łebie.

REKLAMA

W centrum informacji można obejrzeć makietę morskiej farmy wiatrowej, a na dużym monitorze oraz iPadzie – prezentację o projektach. Dostępny na miejscu konsultant ma odpowiadać na wszelkie pytania. W punkcie informacyjnym znajdzie się również formularz składania uwag i skarg, który można wypełnić anonimowo. Placówka ma wspierać i promować lokalne inicjatywy.

Na miejscu będzie można uzyskać także informacje o możliwościach związanych z zapotrzebowaniem na usługi czy zatrudnieniem, które będzie generować budowa i obsługa morskich elektrowni wiatrowych.

Pierwsze farmy wiatrowe już za cztery lata

W polskiej części Morza Bałtyckiego Polenergia i Equinor rozwijają wspólnie trzy projekty morskich farm wiatrowych: Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy około 3 GW.

Pierwsze projekty – Bałtyk II i III – mają zostać oddane do użytku już za cztery lata. Ich łączna moc wyniesie 1,44 GW. Dla tych projektów inwestorzy zabezpieczyli gwarancje rozliczeń i prawo do wyrównania tzw. ujemnego salda dzięki kontraktom różnicowym.

Przyznanie kontraktów różnicowych dla tych projektów to efekt indywidualnych decyzji Prezesa Regulacji Energetyki. Wsparcie w postaci gwarantowanych przychodów ze sprzedaży energii obejmie energię wytwarzaną w okresie 20 lat.

Kolejny projekt poczeka na aukcję

Trzeci, największy projekt – Bałtyk I – ma osiągnąć moc 1,56 GW. Jego realizacja będzie jednak uzależniona od uzyskania wsparcia w formie kontraktów różnicowych. W tym celu Polenergia chce zgłosić ten projekt do aukcji. Urząd Regulacji Energetyki ma ją przeprowadzić w 2025 roku.

REKLAMA

Wszystkie trzy farmy wiatrowe mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 4 mln średniej wielkości gospodarstw domowych.

Morskie farmy wiatrowe Polenergii i i Equinoru będą zlokalizowane w odległości około 22–80 kilometrów od linii brzegowej na wysokości Łeby.

Baza operacyjno-serwisowa w Łebie

W Łebie będzie również zlokalizowana baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

Długoterminowe zatrudnienie w bazie serwisowej w Łebie ma znaleźć około 100 specjalistów, niezbędnych do technicznego utrzymania infrastruktury i urządzeń na morzu, a także wspierania ich obsługi z lądu.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej daje olbrzymie możliwości rozwojowe dla gminy i jej mieszkańców. Port serwisowy, korzyści z dochodów, podatków, dzierżawy, nowe miejsca pracy – to wszystko wpłynie na poziom życia mieszkańców. Nie tylko zatrzyma ich w gminie, która od lat się wyludnia, ale nawet przyciągnie nowych. Łeba to gmina turystyczna, która poza sezonem zamiera. Nowe inwestycje z pewnością to zmienią – mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

Polenergia deklaruje, że w fazie budowy i później na etapie serwisu morskich elektrowni wiatrowych w maksymalny sposób zostaną wykorzystane usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców.

W tworzonym przez nas łańcuchu dostaw jest miejsce zarówno dla przedsiębiorców z Pomorza, jak i tych z głębi kraju. Morskie farmy wiatrowe to inwestycje długoterminowe, które oznaczają naszą obecność w nadmorskich gminach przez co najmniej 30 lat. Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę nie tylko z dużymi ogólnopolskimi firmami, ale także z małym lokalnym biznesem. Chcemy, aby nasze inwestycje przynosiły ludziom i środowisku realne korzyści – mówi Marta Porzuczek, kierowniczka ds. Zarządzania Interesariuszami w Projektach Bałtyk, reprezentująca Grupę Polenergia.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.